Akcja Świąteczna Podziel się z Potrzebującymi – edycja 6

2 grudnia 2021

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas...

 

…kiedy chcemy dzielić się z innymi tym co sami mamy. Spędzamy je przy choince, z zapachem wspaniałych potraw, wśród swoich najbliższych. Wielu z nas nie wyobraża sobie, że mogłoby być inaczej – że w Wigilię nie podzieli się z nikim opłatkiem, a na spotkanie z nami czeka jedynie kot.
Ten smutny scenariusz jest jednak oczywistością dla prawie wszystkich Podopiecznych, biorących udział w 6 edycji Akcji Świątecznej „Podziel się z Potrzebującymi”. Wielu z nich spędza tak każde Święta od wielu, wielu lat. Przyzwyczajeni do samotności, z niepełnosprawnością utrudniającą codzienne życie – to ich rzeczywistość, z którą mierzą się codziennie.
Rosnące ceny jedzenia w sklepach, opłaty mieszkaniowe, za usługi opiekuńcze  – to kolejna bolączka naszych bohaterów. W bardzo wielu przypadkach jest już tylko cieniutka granica między życiem skromnym, a ubóstwem. Coraz trudniej żyć tak, by jej nie przekroczyć.
Już sześć lat temu zadecydowaliśmy, że przed Świętami wesprzemy właśnie ludzi starszych, potrzebujących. Dlaczego? Bo to oni najczęściej są zapominani. Nie widać ich, nie słychać, bo często nie opuszczają swoich mieszkań. Cierpią w samotności, bez żadnej przyjaznej duszy. Żeby jakoś Ich wspomóc organizujemy coroczną zbiórkę żywności, środków czystości i rzeczy potrzebnych i bardzo prosimy o pomoc wszystkich mieszkańców Gminy Jelcz-Laskowice.

Przy pomocy Miejsko-Gminnego Ośrodka pomocy Społecznej ustaliliśmy jakie potrzeby w tym roku mają seniorzy.
Osoby, które odwiedzimy 16 i 17 grudnia, to w większości ludzie starsi, którym co miesiąc brakuje pieniędzy na podstawowe rzeczy: jedzenie, środki czystości, nową, świeżą pościel, ciepłe ubrania, nierzadko nie mają w domu podstawowych sprzętów takich jak pralka czy czajnik. Co roku, odwiedzając Ich w domach przekonujemy się jak wiele znaczy sama pamięć, wizyta, wspólna modlitwa, kolędowanie.

Obecnie podczas wizyt zachowujemy wszelkie zasady bezpieczeństwa – wszyscy jesteśmy zaszczepieni i stosujemy się do obowiązujących obostrzeń.

Każdy z Was może zrobić paczkę wybranej przez siebie osobie.

Ich opisy są poniżej.

Ponadto bez zmian pozostają miejsca zbiórki żywności, artykułów chemicznych i rzeczy potrzebnych
Miejsca zbiórek:
FUNDACJA Ewy Naworol, ul Kasztanowa 9, Jelcz-Laskowice
Centrum Sportu i Rekreacji, ul Oławska 46, Jelcz Laskowice

Dodatkowo, z uwagi na to, że nie każdy może w obecnej sytuacji wyjść z domu, żeby wspomóc zbiórkę, takie osoby zachęcamy do wpłat

na rachunek bankowy Funadcji Ewy Naworol 92 1240 3464 1111 0010 9191 0928, z dopiskiem „AKCJA ŚWIĄTECZNA”

lub

na skarbonkę na portalu pomagam.pl

Link do zbiórki: TUTAJ

Lista Osób Potrzebujących:

k Osoba 1: Pani Stefania
Paczka będzie zrobiona przez Społeczność Chwałowic – dziękujemy!

Można śledzić ich działania TU
Pani Stefania jest osobą leżącą, po upadku w czerwcu uszkodzenie kręgosłupa nie pozwala jej chodzić. Wstaje tylko do toalety. Ma opiekunkę, która przychodzi na 2 godziny dziennie, resztę czasu Pani Stefania spędza sama. Jest osobą samotną nie ma dzieci, a mąż zmarł 5 lat temu. Była dobrą gospodynią, dbała o dom i ma wszystkie rzeczy potrzebne, typu pościel, czy piżama, ale bardzo dużo wydaje na leki i ogrzewanie domu.

Potrzeby:
Żywność, środki czystości, podkłady, pieluchomajtki rozm. M

 

 

 

Osoba 2: Pani Janina
Paczka będzie zrobiona przez Społeczność Chwałowic – dziękujemy!

dorzucam link do fanpage Chwałowic

Pani Janina jest osobą chodzącą. To bardzo pozytywna, uśmiechnięta staruszka, która nieźle sobie radzi fizycznie. Mówi, że musi, bo czasem sama rozpala w piecu, przygotowuje jedzenie. Opiekunka przychodzi do niej 5 razy w tygodniu na dwie godziny, ale nie zawsze to wystarcza. Na więcej godzin Pani Janiny już nie stać. Ma, jak większość naszych podopiecznych dużo wydatków na opał i leki, więc żyje bardzo skromnie.

Potrzeby: żywność, środki czystości, proste radio, pościel flanelowa, ciepły koc, pieluchomajtki rozmiar L, podkłady jednorazowe, 2 ręczniki, półlitrowy garnuszek do gotowania, miotła, opcjonalnie odkurzacz, obrus na duży stół w standardowych wymiarach (100/140cm)

 

Osoba 3: Pan Mariusz
Paczka będzie zrobiona przez Społeczność Chwałowic

Jest osobą niepełnosprawną od urodzenia. Całe życie opiekowała się nim emerytowana matka, która wiosną tego roku trafiła do hospicjum z powodu ciężkiej choroby. Pan Mariusz został zupełnie sam. Jest zdany tylko na pomoc swojej opiekunki, która przychodzi codziennie na dwie godziny. Nie potrafi sobie nic ugotować ani posprzątać. Ma bardzo niską rentę, która nie wystarcza na podstawowe rzeczy. Obecnie opiekunka Pana Mariusza zgłosiła zapotrzebowanie na:
Potrzeby: żywność o długim terminie przydatności i środki czystości, artykuły higieniczne, 2 komplety dresów w rozmiarze M, bielizna męska w rozmiarze M, L, skarpetki rozmiar 43, podkoszulki, rozmiar M, opcjonalnie dwa garnki (mniejszy i większy). Pościel, kołdra, poduszka.

 

Osoba 4: Pani Henryka
Paczkę zrobi Ekipa FIT ROOM

wraz z założycielką Moniką

To samotna osoba. Nie ma własnych dzieci ani męża. Z rzadka odwiedza ją siostrzenica, ale mieszka daleko. Pani Henryka w ostatnim roku bardzo podupadła na zdrowiu, leki bardzo dużo ją kosztują. Dodatkowo w mieszkaniu, w pokoju spadł tynk z sufitu oraz zepsuła się lodówka. Coraz częściej jedzenie się w niej psuje, ponieważ sama się wyłącza kilka razy dziennie. Pani Henryka nie ma środków ani pomocy znikąd, by kupić sobie nową. Jest osobą chodzącą, ale nie może zbyt dużo się ruszać, nie jest w stanie sama sobie ugotować obiadu, nie wychodzi też już na zewnątrz, ponieważ nawet zejście po kilku schodach kosztują ją bardzo wiele wysiłku. Bardzo lubi czytać książki, ma ich w domu bardzo dużo. Przyjemność sprawia jej rozwiązywanie krzyżówek. Przy opłatach za mieszkanie, opiekę, nie może sobie pozwolić na zakup:

Potrzeby: żywność, środki czystości, piżama (rozmiar L/XL dół L, góra XL), dres (rozmiar L dół/XL góra), ciepłe kapcie rozm. 39, ściereczki kuchenne, lodówka, czajnik na gaz, dwa garnki do półtora litra, blendera.

 

 Osoba 5: Pani Frania

Paczkę zrobi Pani Alicja oraz Pracownicy Kancelarii A.F.O.

Pani Frania to osoba, którą w ostatnich kilku latach spotkało wiele tragedii. W Wielkiej Brytanii zmarła przedwcześnie jej córka, następnie syn, a u wnuczki zdiagnozowano nowotwór mózgu. Te wszystkie wydarzenia wpłynęły bardzo źle na zdrowie i samopoczucie pani Franciszki, która od lat żyła samotnie jako wdowa i czekała zawsze na przyjazd swoich dzieci. Dziś została zupełnie sama, niepełnosprawna, zdana na pomoc opiekunki. Porusza się o kuli lub za pomocą balkoniku. Zrobi sobie herbatę, ale nie radzi sobie ze sprzątaniem w domu. Bardzo lubi towarzystwo, nie wypuszcza nikogo z domu bez poczęstowania kawą, herbatą, jest bardzo gościnna i towarzyska. Dwa razy w tygodniu ma zapewnioną dwugodzinną pomoc opiekunki, ale przyznaje, że to stanowczo za mało, zwłaszcza, że w ramach opieki robione są również zakupy. Pani Frania jest osobą bardzo inteligentną i oczytaną. Jej umysł jak na ten podeszły wiek funkcjonuje nad wyraz sprawnie.

Potrzeby: żywność, środki czystości, piżama bawełniana w rozmiarze L, pościel z kory, narzuta na wersalkę, ręcznik kąpielowy.

 

Osoba 6: Pan Mieczysław

Paczkę zrobi Społeczność Chwałowic

To osoba od urodzenia niepełnosprawna. Od śmierci rodziców mieszka sam w jednopokojowym mieszkanku i opiekuje się nim pani Mirosława, która na przestrzeni lat zaczęła traktować go jak syna. Pan Mieciu jest odwiedzany 5 razy w tygodniu na 2 godziny, ale Pani Mirosława zabiera go do siebie na weekendy i wszystkie Święta. Niestety w mieszkaniu Pana Miecia psuje się lodówka i pralka i to są rzeczy pierwszej potrzeby.

Potrzeby: żywność, środki czystości, ręczniki, kapcie w rozm. 43.

 

Osoba 7: Pani Leonilla

Paczkę zrobi Pani Angelika i Pracownicy Sklepu Biedronka z ul Sowiej (Jelcz-Laskowice)

Pani po wielu operacjach, ma trudności z chodzeniem.  Porusza się o kulach, ale bardzo rzadko wychodzi z domu, ponieważ ma do pokonania kilkadziesiąt schodów. Bojąc się kolejnego, dramatycznego w skutki upadku, wychodzi tylko z ważnej przyczyny. Ma w domu kota, na którego przelewa całą swoją miłość. Piękna, dziesięcioletnia kotka, to jedyny towarzysz do rozmów. Pani Leonilla kocha książki, krzyżówki. Jest bardzo sympatyczną, mądrą kobietą, z którą można porozmawiać o wszystkim. Nie jest to osoba wymagająca, twierdzi, że cieszy się z tego co ma. Z uwagi na brak ruchu, przebyte choroby nie je wiele, bo przyrosty wagi przy jej schorzeniu całkowicie wykluczyłyby swobodne poruszanie się nawet po mieszkaniu.

Potrzeby: żywność, środki czystości, warzywa, owoce (warzywa mogą być w puszce)

 

Osoba 8: Pani Jadwiga

Paczkę zrobi Pani Aleksandra

Pani ma problemy z chodzeniem, więc długie godziny spędza na obserwowaniu ptaków, które przylatują na jej balkonik. Przyznaje, że je dokarmia, bo to jedyne stworzenia, które jeszcze interesują się jej obecnością. Poza bratem, który z racji wieku również nie jest w pełni sprawny nie ma nikogo. To bardzo miła kobieta, nie lubi wypuszczać nikogo ze swojego mieszkania, bez choćby chwili rozmowy. Twierdzi, że takich osób jak ona na pewno jest więcej, dlatego nie zgłasza zapotrzebowania na żadne drogie rzeczy. Marzy jej się mała, sztuczna choineczka z ozdobami w domu, bo chciałaby mieć atmosferę Świąt, a swojej dużej nie jest już w stanie ubrać. Przyjmie z radością ozdoby na choinkę w kształcie ptaków, bo to jej ukochane zwierzęta.

Potrzeby: żywność, środki czystości (płyn do prania białego)

 

Osoba 9. Pani Albina

Paczkę zrobi Pani Ola.

Przez ostatnie dwa lata czas nie był dla Pani Albiny łaskawy. Zmaga się ona z niepełnosprawnością (już nie wstaje z łóżka od kilku lat), a do tego doszła demencja. Jest pod stałą opieką rodziny i przychodzącej opiekunki. Potrzebuje pomocy w najprostszych czynnościach, musi być przebierana i ktoś musi podawać jej posiłki. Dużym problemem dla rodziny jest to, że pościel, kołdra czy poduszka, z której korzysta szybko nadaje się do wyrzucenia.

Potrzeby: pościel, kołdra, koc, podkład na materac, podkłady jednorazowe, środki do prania, chusteczki mokre, sudocrem, czajnik na kuchenkę gazową.

 

Osoba 10. Pani Anna

Paczkę zrobi Pani Emilia i Pan Daniel, właściciel Firmy DK Instalator

Bardzo ciepła, gościnna, wspaniała starsza osoba. Znamy się z Nią od wielu lat. Nasz przyjazd zgrywa się z jej urodzinami, które spędza sama. Ma córkę w Opolu, która ją odwiedza, ale zimą jej wizyty są bardzo rzadkie. Będzie wdzięczna za środki czystości czy odrobinę żywności z długim terminem przydatności.

Potrzeby: żywność, środki czystości

 

Osoba 11. Pani Cecylia

Paczkę zrobi Pani Stefania i Pani Basia z Wielopola k. Rybnika

Osoba ciężko chora, nie wychodząca z domu. jej stan w tym roku znacznie się pogorszył. W związku z tym musiała poprosić o pomoc opiekunkę.

Potrzeby: żywność, środki czystości, pościel, ściereczki kuchenne.

 

Osoba 12. Pan Ryszard

Do zeszłego roku radził sobie nieźle, ale przebyte choroby położyły go do łóżka. Musiał zdecydowanie zwiększyć ilość godzin usługi opiekuńczej, co przekłada się na jego finanse. Niestety, nie miał wyjścia, bo już nie radzi sobie sam z czynnościami domowymi. Po śmierci żony nie może poradzić sobie także z dominującym smutkiem.

Potrzeby: żywność, środki czystości, czajnik bezprzewodowy, mała patelnia, garnek dwulitrowy z rączką, pościel w standardowym rozmiarze.

 

Osoba 13. Pani Barbara

Ciężka sytuacja Pani Barbary wynika z choroby, którą przechodzi od kilku lat. Do dziś bierze wiele leków, ale z rosnącą nadzieja patrzy w przyszłość. Cieszy ją to, że może wyjść z mieszkania i jeszcze radzi sobie z domowymi obowiązkami.Jest jej bardzo ciężko pod względem finansowymi nie może liczyć na pomoc bliskich, których zabrakło.

Potrzeby: żywność, środki czystości, kołdra, poduszka, pościel, koc.

 

Osoba 14. Pan Grzegorz

Osoba starsza, niewidoma. Ze swoją niepełnosprawnością wymaga opieki. Mimo ograniczeń stara się cieszyć życiem. Nie mówi dużo, sprawia wrażenie nieśmiałego i wycofanego. Godzinami słucha małego radyjka. Jest samotny, w bliskiej odległości nie ma żadnej rodziny. Problemem Pana Grzegorza jest zepsuta pralka i to na nią mamy największe zapotrzebowanie.

Potrzeby: żywność, środki czystości, kołdra, poduszka, pościel, ręczniki, pralka.

 

Osoba 15. Pani Wacława

Paczkę dla Pani Wacławy zrobi Pani Małgosia.

Od wielu lat ma problemy z chodzeniem i wymaga opieki przynajmniej kilka razy w tygodniu. To dla niej trudna do zaakceptowania sytuacja, ponieważ Pani Wacława całe życie radziła sobie bardzo dobrze. Dziś po opłaceniu mieszkania, leków i opieki ledwie wystarcza jej na jedzenie. Zakupy, sprzątanie, przygotowanie posiłku, wszystkie te czynności przejęła opiekunka. Nie odbiera to jednak Pani Wacławie wiary w nadejście lepszego jutra. Nie narzeka na samotność, ale bardzo chciałaby być samodzielna, jak dawniej.

Potrzeby: żywność, środki czystości, komlet małych garnków, patelnia.

 

Osoba 16. Pan Bolesław

Paczkę zrobi Ekipa FIT ROOM

W przeszłości jako „złota rączka” potrafił zreperować wszystko. Dziś słaby i chory, z rozrzewnieniem wraca do tamtych lat. Był człowiekiem towarzyskim, miał wielu przyjaciół. W chwili obecnej większośc już odeszła, tak samo jak ukochana żona.

Potrzeby: żywność, środki czystości, ręczniki, sweter w rozmiarze L.

 

Osoba 17. Pani Barbara

Od wielu lat jest sama, zdana na pomoc sąsiadek i opiekunki. Coraz częściej odwiedza szpitale i martwi się, że jest coraz słabsza. Za każdym razem jednak wraca do swojego domu z mocnym postanowieniem, że nie da się chorobom i nie podda się. Jej marzeniem jest zobaczyć najbliższych u siebie i usiąść z nimi w Święta przy wspólnym stole. Wciąż ma nadzieję, że to marzenie się spełni.

Potrzeby: żywność, środki czystości, dwa komplety pościeli, zestaw obiadowy (talerze), obrus.

Osoba 18. Pan Mariusz i Pani Kazimiera

Paczkę zrobi PHU Ka-Er

Mama i niepełnosprawny syn. Żyją spokojnie, choć nie bez troski o przyszłość. Ta troska spędza mamie Mariusza sen z powiek, bo nie wie co stanie się z ukochanym synem po jej odejściu… Mariusz jest bardzo ufnym człowiekiem, wielką radość sprawia nam jego radość na widok Mikołaja. Rodzina żyje bardzo skromnie, bo i tu problemem są niskie dochody i wciąż rosnące opłaty. Pani Kazimiera z radością zgodziła się wziąć udział w Akcji Świątecznej i zgłosiła następujące potrzeby:

Potrzeby: żywność, środki czystości, prześcieradła na gumce 2 sztuki, piżama męska w rozm. L