Siódma Edycja Akcji Świątecznej Podziel się z Potrzebującymi

7 grudnia 2022

Przed Świętami Bożego Narodzenia dzielimy się z potrzebującymi

Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas na podzielenie się wszystkim co dobre, z tymi, którzy są w potrzebie. Mamy świadomość, że galopujące ceny, wszechobecny kryzys powoduje, że sami czujemy się niepewnie i z coraz większym przerażeniem spoglądamy w przyszłość.

Są jednak wśród Nas ludzie, którzy chorzy, samotni, często od wielu lat niepełnosprawni nie mogą samodzielnie wpłynąć na polepszenie jakości swojego życia. Ze strachem spoglądają na paragony ze sklepu i zastanawiają się jak z miesiąca na miesiąc przeżyć ze skromnymi dochodami.

Niestety łatwo jest zauważyć jak drożyzna i niepewność naszych czasów wpływa na emerytów i rencistów. Ubodzy, bez poczucia bezpieczeństwa, często nie wiedzą w co i komu wierzyć. Ratują się modlitwą i chcą być spokojni, lecz z roku na rok jest coraz trudniej, zwłaszcza, gdy kupno podstawowych rzeczy potrzebnych do życia pochłania cały dochód. Dlatego po raz siódmy organizujemy naszą coroczną, przedświąteczną zbiórkę żywności, środków czystości i rzeczy potrzebnych. Zwracamy się z prośbą do wszystkich mieszkańców Gminy Jelcz-Laskowice i okolic o wsparcie Naszej Akcji.

Przy pomocy Miejsko-Gminnego Ośrodka pomocy Społecznej ustaliliśmy jakie potrzeby w tym roku mają seniorzy.
Osoby, które odwiedzimy 21 i 22 grudnia, to w większości ludzie starsi, którym co miesiąc brakuje pieniędzy na podstawowe rzeczy: jedzenie, środki czystości, nową, świeżą pościel, ciepłe ubrania. Co roku, odwiedzając Ich w domach przekonujemy się jak wiele znaczy sama pamięć, wizyta, wspólna modlitwa, kolędowanie. Chwila rozmowy, zatrzymanie się, by zauważyć drugiego, często nieszczęśliwego człowieka jest dla Nas również cennym i wspaniałym doświadczeniem.

Dzięki Miejsko – Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej docieramy do osób, dla których sytuacja niedostatku jest stosunkowo nowa, ale nie zapominamy o osobach, które i w poprzednich latach chętnie przyjmowały Nas w swoich domach. Każda z tych osób była zapytana co w tym roku sprawi im największą radość. Wielu Naszych stałych Podopiecznych wykazuje się mądrością i skromnością, prosząc by w rzeczy potrzebne obdarować bardziej potrzebujących.  Na naszym fanpage oraz stronie internetowej zamieszczamy opisy wszystkich Osób, którymi się zaopiekujemy, wraz z listą rzeczy, których najbardziej potrzebują. Każdy będzie mógł zrobić paczkę wybranej przez siebie osobie.
Ponadto bez zmian pozostają miejsca zbiórki żywności, artykułów chemicznych i rzeczy potrzebnych
Miejsca zbiórek:
FUNDACJA Ewy Naworol, ul Kasztanowa 9, Jelcz-Laskowice
Centrum Sportu i Rekreacji, ul Oławska 46, Jelcz Laskowice

Rozumiemy, że wielu z Was przed Świętami ma niewiele czasu na organizowanie paczek, dlatego uruchomiliśmy w tym celu zbiórkę – pieniądze zebrane podczas jej trwania zostaną wykorzystane na obdarowanie Osób Potrzebujących, które nie znajdą Darczyńcy oraz na dokupienie brakujacych rzeczy do paczek. Link do zbiórki TUTAJ

Lista Osób Potrzebujących:

Osoba 1: Pani Frania (85 lat) PACZKA ZROBIONA

Odwiedziny u Pani Frani to zawsze miła wizyta przy kawie, ciasteczkach, zawsze w bardzo przyjemnej atmosferze. Pani Frania to uśmiechnięta, miła starsza Pani, która pomimo wielu nieszczęść jakie ją spotkały nauczyła się doceniać to, że żyje w swojej społeczności, ma przyjaciół i sąsiadów, z którymi żyje blisko wspierając się wzajemnie. Pani Frania jest osobą niepełnosprawną w tym roku obronną ręką wyszła z ciężkiej choroby, porusza się o kuli lub z balkonikiem i z wieloma czynnościami zdana jest na pomoc opiekunki, która przychodzi tylko dwa razy w tygodniu, robi zakupy, sprząta i czasem gotuje. Pani Frania sama przyznaje, że ten wymiar opieki to za mało by utrzymać dom w czystości jakiej by chciała, ale na więcej nie może sobie pozwolić. W tym roku Pani Frania poprosiła o:

Żywność,

Środki czystości,

Telefon komórkowy,

Ciepły dres lub bawełniana piżama (rozmiar 44),

Ręcznik kąpielowy,

Czajnik na gaz z gwizdkiem.

OSOBA 2: Pan Mieczysław (75 lat) PACZKA ZROBIONA

Pan Mieciu jest od urodzenia osobą niepełnosprawną umysłowo. Nie mówi, komunikuje się jedynie za pomocą gestów, ciężko jednak nie zauważyć, kiedy jest szczęśliwy i zadowolony, bo jego uśmiech jest wtedy szeroki i zaraźliwy. Podczas organizowania opieki dla Pana Miecia uśmiechnęło się do Niego szczęście, gdyż dostał najlepszą opiekę, jaka mogła mu się zdarzyć, panią Mirosławę, która od lat traktuje go jak syna i codziennie do niego zagląda, a także zabiera na każde Święta do swojej rodziny. Pan Mieczysław dostaje na utrzymanie niewielką rentę, która musi wystarczyć na opłacenie mieszkania socjalnego oraz podstawowe potrzeby. Pani Mirka skrupulatnie dba o jego finanse, robi mu zakupy i z odłożonych pieniędzy dokupuje do mieszkania wszystkie większe rzeczy. To ona także kontaktuje się w jego sprawach z Urzędami. Gdyby nie jej zaangażowanie Pana Mieczysława czekałby bardzo ciężki los. Dziś Pan Mieciu przy pomocy Pani Mirki poprosił o:

Żywność,

Środki czystości,

Czajnik elektryczny.

Osoba 3: Pani Leonilla (81 lat) PACZKA ZROBIONA

Spokojna, kochająca koty Pani, której los ostatnio nie oszczędza. Jej problemem są trudności w chodzeniu, przeszła wiele operacji, by poprawić swój stan zdrowia, a przed świętami czeka ją kolejna. Pani Leonilla żyje nadzieję, że tym razem pobyt w szpitalu będzie owocny i lekarze pomogą jej odzyskać dawną sprawność. Na chwilę obecną w okresie zimowym bardzo rzadko wychodzi ze swojego mieszkania, co powoduje, ze czuje się samotna. Mimo podeszłego wieku jest bardzo oczytana i inteligentna, prowadzi ożywione dyskusje na tematy polityczne i społeczne. Widać wyraźnie, że kiedyś, jako młodsza osoba była bardzo towarzyska i udzielała się społecznie. Dziś jest przez wielu dawnych przyjaciół zapomniana, ale zapewnia, że idealnym towarzystwem jest dla niej kotka, którą bardzo kocha i traktuje jak członka rodziny.

Pani Leonilla nie ma specjalnych życzeń, będzie zadowolona, jeśli w paczce znajdzie się jedynie

Żywność,

Środki Czystości.

Osoba 4: Pani Jadzia (84 lata) PACZKA ZROBIONA

Pani Jadzia jest osobą, która swoim ciepłem i mądrością przyciąga do siebie niczym magnes. Jej życie ułożyło się tak, że nigdy nie wyszła za mąż, nie doczekała się również dzieci. Dzisiaj jej jedynym towarzystwem, z którym pozostaje w kontakcie telefonicznym są dwie przyjaciółki oraz brat, który także jest w podeszłym wieku. Nigdy nie zgłasza zapotrzebowania na drogie rzeczy czy sprzęty bo sugeruje, że na pewno jest wiele osób, które bieda dotyka bardziej. W zeszłym roku prosiła o choinkę z ozdobami w kształcie ptaszków i Jej darczyńca spełnił tę prośbę. Pani Jadzia tak bardzo cieszyła się z niej, że łzy napłynęły jej do oczu. Przyznała wtedy, że od kilku lat nie miała nawet symbolicznego drzewka i bardzo jej tego brakowało. Jest wielką optymistką. Mimo, iż w miesiącach zimowych wyjście z mieszkania jest dla Niej niemal niemożliwe radzi sobie obserwując przez okno ptaki, które są jej ulubionymi zwierzętami. Nigdy nie narzeka na swój los mimo wielkich trudności z poruszaniem się, niepełnosprawnością cieszy się, że żyje, może patrzeć na świat, czytać, dzwonić do bliskich, którzy jeszcze jej zostali i modlić się.

Pani Jadzia jest bardzo skromna i wrażliwa na losy innych, dlatego na liście swoich potrzeb zamieściła tylko:

Żywność (konserwy mięsne, pierniczki bez czekolady, bardzo lubi herbatki),

Środki czystości (jeśli do prania to w płynach).

 

 Osoba 5: Pani Ania (83 lata) PACZKA ZROBIONA

Bardzo ciepła, starsza kobieta, która zawsze bardzo cieszy się na Nasz przyjazd. W czasie pandemii bardzo martwiła się o swoje zdrowie i życie, jednak dziś z wielką radością Nas oczekuje w swoim domu. Ma wtedy podwójną okazję do Świętowania, bo przed samymi Świętami obchodzi również swoje urodziny i zwykle to nasze odwiedziny są jedynymi, które w tych dniach ją spotykają. Mąż pani Ani odszedł wiele lat temu, nagle i niespodziewanie. Dorosłe dzieci wyprowadziły się w dalekie zakątki Polski, rzadko mają ją czas odwiedzić, posiadają własne rodziny. Sama Pani Ania nie chce opuszczać swojego rodzinnego domu, w którym wychowała się jako dziecko, mieszkała jako młoda mężatka, a później matka. Jest samotna, ale bardzo nie chce być obciążeniem dla swojej rodziny. Jest ona Podopieczną Naszej Akcji od kilku lat i dzięki Naszej pomocy dostawała regularnie wszystko czego było jej potrzeba. Obecnie Pani Ania będzie bardzo wdzięczna za:

Żywność (bardzo lubi kawę Jacobs),

Środki Czystości,

Pomoc w zrzuceniu węgla do piwnicy.

Osoba 6: Pan Ryszard (65 lat)

Pan Ryszard jest po ciężkiej operacji serca, jego stan zdrowia nie pozwala mu na podjęcie pracy, by się utrzymać. Skromna renta musi wystarczyć na jedzenie, leki (które są bardzo drogie – miesięczna kuracja to ponad 500 zł) i opłaty mieszkaniowe. Pan Ryszard dostał w październiku jednorazową pomoc dzięki zbiórce internetowej, a mieszkańcy Jelcz-Laskowic sprawili, że do jego domu trafiła nowa lodówka, pralka i zapas leków. Pan Ryszard jest samotną, chorą osobą, która dawno straciła już wiarę w lepsze jutro, chcemy by nasze odwiedziny dodały mu skrzydeł i poprawiły jego byt, dlatego bardzo prosimy w Jego imieniu o:

Żywność,

Środki czystości,

Grzejnik elektryczny (nie farelka),

Narzuty na wersalkę i fotele.

 

Osoba 7: Pani Barbara (81 lat) PACZKA ZROBIONA

Bardzo miła, starsza pani, która mimo postępujących chorób stara się żyć zupełnie normalnie utrzymując kontakty z bliskimi, najczęściej niestety telefoniczne. Od wielu lat Pani Basia jest sama, zdana na pomoc opiekunki i sąsiadek, z powodu chorób bywa w szpitalu, jednak jest silną kobietą i nie pozwala sobie na narzekanie. Jej mieszkanie jest przytulne i lśni czystością, koło łóżka leży dobra książka. Pani Basia jest estetką z dużą wrażliwością na piękno, wiele serca wkłada w pielęgnowanie roślin, których ma w mieszkaniu bardzo dużo. Jest drobną kobietą, której wiara siła i nadzieja zadziwiają Nas za każdym razem gdy składamy jej wizytę.

W tym roku Pani Basia poprosiła o:

Żywność,

Środki Czystości,

Koszulę Nocną w rozmiarze M,

Pościel,

Czajnik na kuchenkę gazową,

Szklanki do herbaty.

Osoba 9. Pan Krzysztof (46 lat)

Pan Krzysztof jest najmłodszą osobą z grona potrzebujących, i znalazł się  na naszej liście po raz pierwszy. Obecnie jego życie koncentruje się na wychowywaniu córki i opiece nad niepełnosprawną żoną, która jest osobą leżącą. Na dzień dzisiejszy żona Pana Krzysztofa potrzebuje stałej opieki, co mocno rzutuje na całą sytuację materialną rodziny. Mimo to Pan Krzysztof nie wymienił na liście potrzeb wielu rzeczy. W tym roku na liście znalazła się:

Żywność,

Środki czystości,

Ciepły koc,

Kołdra (160/200),

Poduszka,

Pościel (160/200).

 

Osoba 10. Pani Bogusława (64 lata) PACZKA ZROBIONA

Pani Bogusię samotność mocno doświadczyła w obecnym roku, po śmierci ukochanego męża. Od wielu lat opiekowała się nim, próbując przynieść ulgę w chorobie, której ostatecznie nie pokonał. Przez lata nie myślała o sobie, lecz gdy nagle została sama zaczęły wychodzić jej przez lata zapomniane problemy zdrowotne. Dziś Pani Bogusia zmaga się z poważnymi problemami z kręgosłupem, postępującą miażdżycą oraz przytłaczającą samotnością. Posiada pieska, którego traktuje jak członka rodziny,  i jest to jedyna istota, która dotrzymuje jej w chwili obecnej towarzystwa.  Pani Bogusia w tym roku będzie bardzo wdzięczna za:

Żywność,

Środki czystości,

Pościel w rozmiarze 160/200.

 

Osoba 11. Pani Kazimiera (84 lata)

Pani Kazia jest mieszkanką Gminy Jelcz-Laskowice. Mieszka już od wielu lat sama, w domu, w którym zimą ogrzewa tylko jedną izbę. Pomieszczenie to służy jej za kuchnię, pokój dzienny i sypialnię. Jest osobą niepełnosprawną, porusza się o kulach. Nie może liczyć na opiekunkę z uwagi na deficyt ich w naszej Gminie, więc o pomoc w zakupach, zawiezieniu do lekarza musi prosić sąsiadów. Pani Kazia bardzo nie lubi być dla nikogo ciężarem, więc z większością obowiązków domowych radzi sobie sama. Jest jej bardzo ciężko, ale nie narzeka. Dziarsko wypełnia nawet cięższe obowiązki, nosi drewno, pali w  piecu , dba o dom. Brakuje tylko towarzystwa, zwłaszcza zimą, gdy dni są krótkie a ludzie nie wychodzą na podwórka. Pani Kazia w tym roku będzie bardzo wdzięczna za:

Żywność,

Środki czystości,

Buty w rozmiarze 39 (na zimę),

Kurtka w rozmiarze 46.

Osoba 12. Pani Wacława (81 lat) PACZKA ZROBIONA

Pani Wacława to osoba, którą odwiedzamy już kilka lat. Sympatyczna, uśmiechnięta kobieta, której los najpierw odebrał ukochanego męża, a następnie syna w bardzo młodym wieku. Bardzo chętnie w swoich opowieściach wraca do lat gdy byli razem, wszyscy szczęśliwi, mimo bardzo trudnych czasów. Dziś Pani Wacława rzadko miewa gości, jest przyzwyczajona do swojej samotności i nawet polubiła się z nią jak ze starą przyjaciółką. Jej mieszkanko jest zawsze czyste i przytulne, a Pani Wacława mimo wciąż postępujących problemów z poruszaniem się zawsze częstuje herbatką i słodyczami. Jest ciepłą, sympatyczną osobą, uwielbia w opowieściach wracać do lat swojej młodości, gdy sama dzieckiem, a później mamą i żoną. Pani Wacława ma wiele problemów z nogami, bardzo ją bolą i puchną, ale nie poddaje się i sama doskonale się sobą opiekuje. Do świątecznej paczki również zażyczyła sobie jedynie:

Żywności

Środków czystości

 

Osoba 13. Pan Mariusz i Pani Kazimiera (49 i 70 lat)

Pani Kazimiera, mama Pana Mariusza, to kobieta, która każdego dnia, od wielu lat opiekuje się niepełnosprawnym synem. Jako mama zrobiła wszystko, by Pan Mariusz usamodzielnił się w czynnościach samoobsługowych.  Udało jej się to nad wyraz dobrze, ale kosztem zdrowia i wielu wyrzeczeń. Ponieważ renta Pana Mariusza i skromna emerytura Pani Kazimiery ledwie wystarczają na skromne życie z miesiąca na miesiąc co roku staramy się im pomóc. Dzięki internetowej zbiórce udało nam się zakupić nową lodówkę do ich mieszkania, a w ostatnim miesiącu Pani Kazimiera musiała wymienić pralkę. W związku z tym, że wydała na to wszystkie  z trudem oszczędzone pieniądze i w tym roku zgłosili zainteresowanie udziałem w Akcji i poprosili o:

Żywność (w niewielkich ilościach),

Środki czystości,

Piżama męska w rozmiarze XL.

 

Osoba 14. Pani Henia (82 lata)

W ostatnim roku, ze względu na chorobę płuc często odwiedza szpital i czasem musi wspomagać się respiratorem, zwłaszcza przed snem. Przy pomocy opiekunki radzi sobie z codziennymi czynnościami, ale bywa nieobecna i smutna, ze względu na świadomość, że jest coraz słabsza.

Pani Henia jest osobą samotną, powolna utrata zdrowia i sprawności spowodowała u niej depresję. W zeszłym roku dzięki wspaniałym i pozytywnym dziewczynom z ekipy Fit Room i Moniki Małkowskiej Pani Henia otrzymała masę prezentów, zwłaszcza nową lodówkę, z której do dziś niezwykle się cieszy. Odwiedziny u Pani Heni to zwykle czas, w którym się modlimy, ale także rozmawiamy o sprawach wiecznych, o Bogu, o cudownych narodzinach Jezusa, które dają nadzieję. Bardzo wiele dla Niej znaczą nasze odwiedziny i za każdym razem przyjmuje Nas z radością. W ostatnim roku, ze względu na chorobę płuc, Pani Henia często odwiedza szpital i czasem musi wspomagać się respiratorem, zwłaszcza przed snem. Przy pomocy opiekunki radzi sobie z codziennymi czynnościami, ale bywa nieobecna i smutna, ze względu na świadomość, że jest coraz słabsza.

Obecnie u Pani Heni w domu wszystko działa, ale bardzo chętnie przyjmie wsparcie w postaci:

Żywności (pija herbatę i kawę rozpuszczalną),

Środków czystości,

Kapci rozmiar 40,

Dresu w rozmiarze M,

Cienkich, bawełnianych skarpetek,

Odkurzacza,

Dwóch kubków do kawy,

Półlitrowego garnuszka.

 

Osoba 15. Pani Jasia (73 lata) 

Pani Jasia wiele lat życia poświęciła na opiekę nad obcymi dla siebie starszymi osobami. Dziś jako osoba na emeryturze sama jeszcze nie potrzebuje opiekunki, ale ze względu na doskwierającą samotność często odwiedza swoje podopieczne, które mieszkają w okolicy. Ze względu na zmianę sytuacji finansowej Pani Jasi jest ona kolejną osobą, którą bardzo chcemy odwiedzić w tym roku ze świątecznym poczęstunkiem i rzeczami potrzebnymi. Pani Jasia zgłosiła zapotrzebowanie na:

Żywność (kawa mielona Jacobs),

Środki czystości, 

Czajnik elektryczny, 

Grube rajstopy w rozmiarze XL,

Skarpety, 

Kapcie rozmiar 40,

Dres w rozmiarze XL,

Ciepły koc, 

Ozdoby choinkowe,

Czajnik elektryczny.

 

 Osoba 16 Pani Ewa (71 lat) PACZKA ZROBIONA

Mimo podeszłego wieku i postępującej choroby stawów Pani Ewa nie poddaje się i chce być jak najdłużej samodzielna.  Codziennie stara się posprzątać mieszkanie czy ugotować ciepły posiłek. Popołudniami traci siły i musi odpocząć. Czasem jednak przychodzą dni, że Pani Ewa nie ma siły nawet wstać z łóżka. Na szczęście potrafi o siebie zadbać i zawsze w lodówce czy zamrażalniku ma przygotowany posiłek na taką ewentualność. Pani Ewa jest mamą i była żoną. Obecnie została sama w pustym mieszkaniu i musi radzić sobie zupełnie sama. Z niewysokiej emerytury bardzo ciężko jest jej utrzymać mieszkanie i zadbać o zaspokojenie wszystkich potrzeb. Mimo to radzi sobie najlepiej jak potrafi. W związku z propozycją pomocy świątecznej Pani Ewa uznała, że bardzo przyda jej się:
Żywność, 
Środki czystości,
Kołdra i poduszka, 
Pościel, 
Ciepły koc.