Akcja MY NIE GRYZIEMY we współpracy z Gminą Wieluń

1 czerwca 2021

AKCJA MY NIE GRYZIEMY w Gminie Wieluń

Początek maja był dla nas bardzo intensywny, a wszystko za sprawą Gminy Wieluń, od której otrzymaliśmy zaproszenie do przerowadzenia Akcji Edukacyjnej MY NIE GRYZIEMY we wszystkich szkołach na terenie Gminy Wieluń. Tym sposobem dotarliśmy do Szkół Gminnych w Rudzie, Masłowicach, Sieńcu, Kurowie i Gaszynie. Okazało się, że bardzo wiele dzieci miało różne niebezpieczne doświadczenia związane z psami, których w tych miejscowościach jest bardzo dużo. Niektórzy właściciele mają nawet po kilka psów na podwórku.

 

Na zajęciach skupiliśmy się głównie na mowie ciała i sygnałach uspokajających u psa, żeby każde dziecko bez problemu rozpoznało jak aktualnie czuje się pies, którego chce pogłaskać i czy ma on ochotę na ten kontakt. Wszystko po to, by uniknęły one sytuacji, w której pies mógłby je zaatakować.

Zgodnie z umową, którą zawarliśmy z Urzędem Miasta Wieluń zaprosiliśmy dzieci z klas 1 – 3 do naszej naczepy edukacyjnej, gdzie obejrzały prezentację filmową na temat zachowania i potrzeb psów, popartą dyskusją na temat prawidłowych i nieprawidłowych zachowań wobec obcego psa. Uczniowie bardzo często odnosili się do własnych doświadczeń nabytych wcześniej – następnie wspólnie razem ustalaliśmy wzorce odpowiedniego zachowania.

Niewątpliwie największą atrakcją zajęć była Cola, suczka która podczas zajęć sprawdzała prawidłowość wykonanej przez dzieci bezpiecznej pozycji żółwia. Każde chętne dziecko mogło podejść do niej i przywitać się, w prawidłowy, ustalony przez nas wspólnie sposób.

Podczas warsztatów nawiązaliśmy również do problemu zostawiania psich odchodów w miejscach publicznych. U nas każde dziecko mogło nauczyć się sprzątać po piesku. Musimy przyznać, że bardzo chętnie to robiły mając do dyspozycji nasz sztuczny model.

Bardzo się cieszymy, że nasza misja w tym przypadku stała się spójna z misją Urzędu Miasta. Podczas zajęć słuchaliśmy historii, wiele dzieci miało bardzo pozytywne doświadczenia  z psami, ale spotkaliśmy też takie dzieci, dla których ten kontakt nie był doświadczeniem, o którym chciałoby pamiętać (np. jedno dziecko jako 5 latek zostało pogryzione przez psa) Mamy wielką nadzieję, że dzieci z Gminy Wieluń zapamiętają na długo nasze zajęcia i będą umiały zastosować wszystkie zasady bezpieczeństwa podczas spotkania z obcym psem, a kontakt z własnym psem będzie pełen radości i zabawy.

W szkoleniach wzięły udział wszystkie dzieci z klas 1-3.
Projekt finansował Urząd Miasta Wieluń.
Zdjęcia z Radia Ziemi Wieluńskiej, które uczestniczyło w zajęciach w SP w Rudzie oraz podczas eventu w Wieluniu
autor: Gabriel Wyględacz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Akcja w Wieluniu została zwieńczona eventem

W niedzielę 9 maja w mieście Wieluń odbył się event, który miał na celu zebrać środki pieniężne na utrzymanie zwierząt, które są pod opieką pani Romy, wieluńskiej przedstawicielki Fundacji Mondo Cane.
Celem eventu była również edukacja dzieci z zakresu mowy ciała psa oraz odpowiedzialnej opieki. Dla starszych miłośników zwierząt przygotowaliśmy pokaz pierwszej pomocy przedweterynaryjnej oraz porady żywieniowe i behawioralne. Odwiedzały Nas dzieci z całego miasta – proponowaliśmy zabawy, które utrwalają wiedzę na temat psów.
Przedstawicielka Fundacji Mondo Cane prowadziła prelekcję dla mieszkańców Wielunia na temat korzyści płynących z adopcji zwierząt i wszelkich procedur z tym związanych oraz na temat sterylizacji zwierząt i chipowania swoich pupili, które jest bezpłatne dla każdego mieszkańca Gminy Wieluń.

https://wielun.naszemiasto.pl/

Projekt finansowany przez Urząd Miasta Wieluń