Projekt AKCJA! EDUKACJA! w Zielonej Górze

15 października 2020

Projekt AKCJA! EDUKACJA! - MY NIE GRYZIEMY W ZIELONEJ GÓRZE

Koniec września obfitował w piękną pogodę i miłe wydarzenia. 28 września we współpracy z Urzędem Miasta Zielona Góra zorganizowaliśmy zajęcia dla dzieci pod tytułem „Dlaczego pies gryzie i co mogę zrobić, by tego uniknąć?”

Głównymi odbiorcami projektu były dzieci z klas edukacji wczesnoszkolnej – ponieważ to one są w największej grupie ryzyka pogryzień. Pani wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Zielonej Górze podkreśliła, że Akcja jest bardzo potrzebna, ponieważ uczniowie szkoły zaczynają samodzielnie do niej przychodzić i z niej wracać, spędzać samodzielnie czas na świeżym powietrzu,  bywają wtedy narażeni na niebezpieczeństwo.

Obserwowaliśmy zachowanie dzieci podczas przerw, w stosunku do psa, który z nami przyjechał i uznaliśmy, że jest dużo do zrobienia!

Zgodnie z umową, którą zawarliśmy z Urzędem Miasta Zielona Góra zaprosiliśmy dzieci z klas 1 – 3 do naszej naczepy edukacyjnej, gdzie obejrzały prezentację filmową na temat zachowania i potrzeb psów, popartą dyskusją na temat prawidłowych i nieprawidłowych zachowań wobec obcego psa. Uczniowie bardzo często odnosili się do własnych doświadczeń nabytych wcześniej – następnie wspólnie razem ustalaliśmy wzorce odpowiedniego zachowania.

Niewątpliwie największą atrakcją zajęć była Cola, suczka która podczas zajęć sprawdzała prawidłowość wykonanej przez dzieci bezpiecznej pozycji żółwia. Każde chętne dziecko mogło podejść do niej i przywitać się, w prawidłowy, ustalony przez nas wspólnie sposób.

Podczas warsztatów nawiązaliśmy również do problemu zostawiania psich odchodów w miejscach publicznych. U nas każde dziecko mogło nauczyć się sprzątać po piesku. Musimy przyznać, że bardzo chętnie to robiły mając do dyspozycji nasz sztuczny model. 

Bardzo się cieszymy, że nasza misja w tym przypadku stała się spójna z misją Urzędu Miasta i Projekt AKCJA! EDUKACJA! skoncentrował się na naszych czworonożnych przyjaciołach. Mamy wielką nadzieję, że dzieci z Zielonej Góry zapamiętają na długo nasze zajęcia i będą umiały zastosować wszystkie zasady bezpieczeństwa podczas spotkania z obcym psem, a kontakt z własnym psem będzie pełen radości i zabawy.

 

Projekt współfinansowany przez Urząd Miasta Zielona Góra.