Dlaczego profilaktyka pogryzień jest potrzebna w każdej szkole?

23 kwietnia 2021

Profilaktyka pogryzień - co to takiego?

Profilaktyka [gr. prophylaktikós ‘zapobiegawczy’], zapobieganie, prewencja, zespół działań i środków stosowanych w zapobieganiu występowaniu zjawisk niepożądanych i negatywnych w przyrodzie, w tym w życiu ludzkim, jednostkowym bądź społecznym. (źródło: Encyklopedia PWN)

Profilaktyką pogryzień zajmujemy się od lat. Wpływamy na społeczeństwo poprzez działania edukacyjne w zakresie bezpieczeństwa w towarzystwie psów. Jednym z pierwszych założeń Fundacji była edukacja najmłodszych członków naszej społeczności, jak powinni się zachować w sytuacji spotkania z obcym, czasem groźnym psem. Analizując różne publikacje (niestety tylko zagraniczne, w Polsce brak statystyk o pogryzieniach) zauważyliśmy, że zagrożeniem jest nie tylko spotkanie obcego, ale i nieodpowiednie zachowanie wobec takiego, który jest nam znany.  Naszym nadrzędnym celem jest dbanie o bezpieczeństwo dzieci, w kontakcie z psem – zarówno obcym jak i swoim własnym.

 

Najbardziej narażone na pogryzienia są dzieci...

…a wszystko wynika z braku znajomości mowy ciała psa.

Najczęściej pogryzienia zdarzają się w domu i ich sprawcą jest znany dziecku pies, albo jego własny. Jego przyczyną jest zbyt natarczywe traktowanie psa, przeszkadzanie mu podczas jedzenia, odpoczynku, sprawianie mu bólu zbyt intensywnymi pieszczotami. bardzo wiele takich sytuacji zdarza się, kiedy dzieci i psy spędzają ze sobą dużo czasu w jednym miejscu (np. podczas weekendu, wakacji). Nieumiejętne nawiązywanie kontaktu przez dziecko może spowodować u psa stres, a ugryzienia są o tyle dotkliwe, że twarz dziecka jest niewiele wyżej od pyska psa.

Dziecko, które nie zostało poinformowane jakie są sygnały ostrzegawcze wysyłane przez psa nie ma prawa ich zrozumieć i odczytać prawidłowo. Rzadko który pies gryzie od razu – wręcz przeciwnie – wysyła on cały szereg sygnałów ostrzegawczych zanim zaatakuje. Dlatego tak ważna jest edukacja dzieci w tym temacie już od najmłodszych lat.

Dzieci mają dużo energii, lubią bawić się biegać, ich ruchy bywają jeszcze nieskoordynowane. To również może spowodować, że pies błędnie zrozumie jego intencje. Tutaj podstawą jest zorganizowanie pupilowi miejsca do odpoczynku, które jest odizolowane od tego gdzie spędza czas reszta domowników.

Edukacja to podstawa.

Przy współpracy Policji, Straży Miejskiej i Gminnej oraz behawiorystów i weterynarzy od ośmiu lat zajmujemy się profilaktyką pogryzień przez psy, prowadząc warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zajęcia prowadzimy w różnych grupach wiekowych, dostosowując zakres zajęć do wieku uczestników zajęć. Prowadzimy również zajęcia z dziećmi i młodzieżą zarówno z dysfunkcjami fizycznymi jak i psychicznymi.

Naszym zadaniem jest organizowanie szkoleń aktywizujących społecznie, z elementami dogoterapii na temat bezpieczeństwa w komunikacji z psami, właściwej opieki nad zwierzętami domowymi. Podczas szkolenia obszernie omawiamy temat bezpieczeństwa i komunikacji z psem, w tym szczególnie rozumienie psiej mowy ciała. Bardzo ważne jest, by dzieci wiedziały jak się zachować i jakie zasady stosować podczas nawiązywania kontaktu z psem.