Podzielimy się z Potrzebującymi

24 listopada 2023

...po raz ósmy organizując przedświąteczną zbiórkę pomocy

 

AKCJA ŚWIĄTECZNA „Podziel się z Potrzebującymi” odbędzie się jak co roku w grudniu.

To idealny czas, by myśląc o zdrowiu i szczęściu naszych bliskich, pomyśleć także o osobach, które przeżywają kryzys – kryzys samotności, choroby, niepełnosprawności, niedostatku, a w skrajnych i najsmutniejszych przypadkach kryzys bezdomności. To właśnie dla Nich, z wielką prośbą o Państwa wsparcie i pomoc organizujemy
przedświąteczną zbiórkę żywności, środków czystości i rzeczy potrzebnych.

Z pomocą Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej ustaliliśmy jakie potrzeby w tym roku zgłaszają Podopieczni, oprócz żywności i środków czystości oraz  szukamy sposobu na zdobycie innych rzeczy potrzebnych, które znalazły się na naszej liście. 

Zostaliśmy również poproszeni przez Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jelczu-Laskowicach oraz Policjantów z Komisariatu w Jelczu, by naszą pomoc rozszerzyć o kilka kompletów pierwszej potrzeby dla osób w kryzysie bezdomności, których odnajdują nasi jelczańscy policjanci – są to koce termiczne i dania instant do zalania gorącą wodą. Z radością rozszerzymy Naszą Akcję i w tym aspekcie, bo jak się okazuje – osób w kryzysie bezdomności jest w naszej Gminie coraz więcej.

Akcję można wesprzeć na kilka sposobów i za każdy sposób wsparcia będziemy niezwykle wdzięczni.

➡️  Pierwszy sposób to wpłata na portalu pomagam.pl https://pomagam.pl/nchgg7

➡️  Drugi to przyniesienie potrzebnych produktów do punktów zbiórki.

Do siedziby FUNDACJI EWY NAWOROL przy ul Kasztanowej 9, w Jelczu-Laskowicach

Do Centrum Sportu i Rekreacji przy ul Oławskiej 46, w Jelczu-Laskowicach

Do siedziby patronów medialnych Akcji, czyli “Gazety Powiatowej” i portalu TuOlawa.pl, Oława, ul. Chrobrego 19/11 od pon. do piątku w g.9.30-14.30, a w soboty (po uzgodnieniu tel. 605 996 556) w g. 9.30-11.30

Do Pani Alesandry Pańta Beauty Salon w Oławie, ul Chrobrego 72a/1u w godzinach otwarcia

Do siedziby Kliniki Urody Urody Kerios, Radomierzyce, ul Wrocławska 7

➡️  Trzeci to wybranie osoby z listy i skompletowanie jej paczki samodzielnie bądź z pomocą innych np. w swoim miejscu pracy.
Od kilku lat co roku wspierają nas w ten sposób ING Bank Śląski, oddział Jelcz-Laskowice, Autoliv – filia Jelcz-Laskowice, Pracownicy sklepu Biedronka z ul Sowiej oraz A.F.O. –  kancelaria doradztwa podatkowego z Wrocławia. Dwa lata temu zbiórkę dla dwóch osób z naszej listy prowadziła także FitMonika i dziewczyny uczestniczące w jej zajęciach zorganizowały wszystkie potrzebne rzeczy, dla dwóch Podopiecznych, nawet lodówkę.

Zapraszamy do współpracy w Akcji również Szkoły oraz Przedszkola w Gminie Jelcz-Laskowice – będzie nam niezmiernie miło, jeśli się Państwo włączycie – można ustawić kosz i zachęcić uczniów by przynieśli produkty spożywcze – na wagę złota jest każda paczka makaronu czy konserwa. 

Będzie Nam niezmiernie miło, jeśli członkowie Stowarzyszeń zechcą pomóc w zorganizowaniu pomocy dla naszych Seniorów, mieliśmy już okazję poznać dobre serca Morsów z Jelcza oraz Społeczności Chwałowic.

Niezależnie od tego jak zdecydujecie się pomóc – za każdą, nawet najmniejszą pomoc będziemy bardzo wdzięczni. Wszystkie osoby biorące udział w Akcji odwiedzamy osobiście z życzeniami, świątecznym poczęstunkiem oraz kolędą na ustach. Chcielibyśmy z całego serca by tegoroczne świąteczne życzenia Państwa, którzy znaleźli się na naszej liście spełniły się w każdym calu.

Lista Osób Potrzebujących:

OSOBA 1.

Pani Janina, 81 lat, Jelcz-Laskowice

Jeszcze rok temu Pani Jasia miała przy sobie męża, przy którym wszystko wydawało się łatwiejsze. Dziś, po jego odejściu zwróciła się o pomoc do Ośrodka Pomocy Społecznej, dzięki któremu otrzymała możliwość skorzystania z pomocy doświadczonej opiekunki i wsparcia rzeczowego czy finansowego. A my z radością przygotujemy dla Pani Jasi paczkę Świąteczną, w której musi znaleźć się:

żywność, środki czystości

 

OSOBA 2. 

Pani Barbara, 82 lata, Jelcz-Laskowice

Sympatyczna starsza Pani, która mimo postępujących chorób i coraz większych problemów z poruszaniem się nie narzeka na swój los. Każdego dnia wstaje dziarsko z łóżka, dzwoni do córki i dba o swoje rośliny, których ma bardzo dużo. Jest samotną osobą i coraz bardziej martwią ją rosnące ceny czynszu i żywności, dlatego wsparcie w żywność będzie dla niej na wagę złota. Kocha ładne rzeczy – filiżanki, obrusy – lubi otaczać się nimi, mając nadzieję, że kiedyś zaserwuje na nich kawę czy obiad dla bliskich. Na szczęście jeszcze raz na jakiś czas może liczyć na ich odwiedziny. Na co dzień w zakupach czy wyjściach do lekarza pomaga opiekunka, ale w domu Pani Basia stara się jak najwięcej robić sama. Jej mieszkanie lśni czystością i jest bardzo przytulne. Jest drobną kobietą, której pozytywna energia zawsze zostaje z Nami, długo po odwiedzinach.

POTRZEBY: żywność, środki czystości, deska do prasowania, suszarka stojąca

OSOBA 3.

Pan Mieczysław, 76 lat, Jelcz-Laskowice:

Pan Mieciu to osoba niepełnosprawna, która komunikuje się jedynie za pomocą gestów. Ze względu na stopień niepełnosprawności Pan Mieciu nigdy nie pracował i dziś dostaje niewielką rentę, która ledwie wystarcza na przeżycie. Po śmierci rodziców i rodzeństwa pan Mieciu został sam na świecie, jednak szczęście się do niego uśmiechnęło, opiekę nad nim objęła kobieta Anioł, Pani Mirka. Z dnia na dzień Pani Mirka przywiązała się do swojego Podopiecznego i dziś opiekuje się nim na emeryturze, codziennie do niego przyjeżdżając. Oprócz tego skrupulatnie dba o jego zakupy i odkłada pieniądze na droższe i przyszłe potrzeby. To ona także kontaktuje się w jego sprawach z Urzędami. Jej zaangażowanie i troska powoduje, że Pan Mieciu jest zawsze wesoły i uśmiechnięty, a jego ulubionym bohaterem jest Święty Mikołaj na którego czeka cały rok. Przy pomocy Pani Mirki Pan Mieczysław poprosił o:

żywność, środki czystości, maszynka do strzyżenia

 

OSOBA 4.

Pani Anna, lat 78, Miłoszyce

Doświadczona ciężką chorobą, nie ma nadziei na lepsze jutro. Skazana na samotność, z dala od dzieci, które zamieszkały zbyt daleko by ją odwiedzać. Pani Ania w tym roku pożegnała swojego męża, z którym jakoś łatwiej było iść przez życie. Po jego śmierci wszystkie ciężkie obowiązki w domu spadły na nią. Nie widząc już możliwości samodzielnego funkcjonowania, zgłosiła się do Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej po pomoc. Dziś jedynym towarzystwem dwa razy w tygodniu jest dla niej opiekunka, która pomaga w zakupach.

POTRZEBY: żywność, środki czystości, pralka, patelnia, pościel x2, odkurzacz, karma dla kota

OSOBA 5.

Pan Adam, Wójcice:

Kiedyś potrafił wszystko naprawić, dziś jest słabym, schorowanym człowiekiem. Czasem jest tak słaby, że jedyne o czym marzy, to żeby nie było mu zimno. Żyje w domu, w którym ogrzewa tylko kuchnię i pokój w którym większość czasu przebywa. Po śmierci żony wiele obowiązków domowych przejęła opiekunka, ale większość dni pan Adam spędza samotnie i bardzo mu przykro na myśl o samotnych Świętach.

POTRZEBY: żywność, środki czystości pościel, kołdra i poduszka, koc, patelnia, buty zimowe rozmiar 42

 

OSOBA 6.

Pani Bogusława, Minkowice:

Pani Bogusia została Podopieczną naszej Akcji w zeszłym roku, po śmierci ukochanego męża. Dając najbliższej osobie wsparcie, często zapominała o sobie, a teraz sama zmaga się z postępującą miażdżycą oraz poważnymi problemami z kręgosłupem. W samotności ulgę przynosi obecność ukochanego psa, którego przygarnęła zaraz po odejściu męża. Jak wspomniała, z niecierpliwością czeka na Świętego Mikołaja i w tym roku.

POTRZEBY: żywność, środki czystości, pościel, ręczniki, piżama rozmiar 40, czajnik elektryczny, obroża i smycz dla psa, karma dla psa, buty sportowe damskie 39

 

OSOBA 7.

Pani Kazimiera, Grędzina:

Ostatni rok nie był dla Pani Kazimiery łaskawy. Mimo podeszłego wieku i choroby stawów Pani Kazimiera nie poddaje się i chce być samodzielna. Codziennie sprząta mieszkanie i gotuje posiłek. Popołudniami traci siły i musi odpocząć. Czasem jednak przychodzą takie dni, że Pani Kazimiera nie wstaje z łóżka. Na szczęście umie o siebie zadbać i zawsze ma w lodówce przygotowane coś na trudniejsze dni. Dużą ulgą sprawi jej posiadanie kuchenki mikrofalowej, w której w razie słabszego momentu w każdej chwili podgrzeje sobie jedzenie.

POTRZEBY: żywność, środki czystości, pościel, garnki, kuchenka mikrofalowa

 

OSOBA 8.

Pan Marek, 50 lat, Miłocice:

Pan Marek to osoba po udarze, z którą kontakt jest znacznie utrudniony. Od wielu miesięcy leży sparaliżowany w łóżku i trudno powiedzieć czy kiedykolwiek nastąpi poprawa. To najmłodszy z naszych Podopiecznych, którego wspieramy po raz pierwszy. W dniu dzisiejszym Pan Marek zdany jest na opiekunkę w każdej czynności dnia codziennego, wymaga rehabilitacji, na którą nie stać nikogo z jego rodziny.

POTRZEBY: żywność, środki czystości, czajnik elektryczny, prześcieradło na gumce na łóżko rehabilitacyjne, maszynka elektryczna

 

OSOBA 9. 

Pan Walenty, 79 lat, Jelcz-Laskowice:

Pan Walenty jest osobą leżącą, którą na co dzień opiekuje się zięć. Ma bardzo niskie dochody, które wystarczają na opłacenie mieszkania, ale często brakuje na leki. Dziś wszelki kontakt z panem Walentym jest utrudniony, wymaga ciągłej opieki, karmienia, przebierania i opieki medycznej, uważamy jednak, że przyjemnie mu będzie, jak ktoś go odwiedzi.

POTRZEBY: żywność, środki czystości, pościel, pieluchomajtki rozmiar L, koc

 

OSOBA 10.

Pani Teresa, Jelcz-Laskowice

Ciężka sytuacja Pani Teresy wynika z choroby, jaką przechodzi od kilku lat. Lekarze zapisują wiele leków, które kosztują zbyt wiele, jak na możliwości emerytki. Mimo to Pani Teresa stara się dbać o siebie i nie martwić się bardzo na zapas. Na szczęście córka nie wyprowadziła się daleko i stara się jak najczęściej ją odwiedzać. Wrodzona skromność i życiowe doświadczenia Pani Teresy sprawiają, że nie wymaga ona zbyt wiele. Jednak w tym trudnym czasie nawet zakup najpotrzebniejszych rzeczy, wydaje się niemożliwy.

 

POTRZEBY: żywność, środki czystości, komplet pościeli, poduszka, prześcieradło na gumce szer. 160, garnki (3l i 4l)

 

OSOBA 11. PACZKA ZROBIONA

Pani Nelka, lat 68, Jelcz-Laskowice

Pani Nelka na co dzień opiekuje się swoim schorowanym, leżącym mężem. Jest dzielną, silną kobietą, która na co dzień nie myśli o trudnościach, jakie życie stawia jej na drodze. Poczucie obowiązku i sumienność pozwala na korzystanie z pomocy opiekunki tylko doraźnie. Problemem są także finanse, Pani Nelka skarży się na drogą żywność i lekarstwa. Dziś będzie wdzięczna za każdą okazaną pomoc.

POTRZEBY: żywność, środki czystości, garnek 2l, 3l, ciepły koc

 

OSOBA 12. PACZKA ZROBIONA

Pani Jola, lat 70, Minkowice

Pani Jola sama przez wiele lat zawodowo opiekowała się starszymi i niepełnosprawnymi ludźmi. Kobieta Anioł, która dbała o swoich Podopiecznych w najlepszy możliwy sposób. Nigdy nie wystrzegała się ciężkiej pracy i zawsze sumiennie wykonywała wszystkie swoje obowiązki, a jej Podopieczni kochali ją jak najbliższą rodzinę. Pani Jola pracowała w zawodzie także na emeryturze, gdy nagle nad jej życiem cieniem położyła się choroba i ciężki udar męża. Obecnie mąż jest leżący i sam wymaga opieki, co zmusiło Panią Jolę do ostatecznej rezygnacji z pracy z innymi podopiecznymi i poświęcenie się rodzinie. Dzisiaj sama ma za sobą pobyt w szpitalu i żmudne leczenie, doświadcza mocnych bólów kręgosłupa po latach dźwigania w pracy i stara się nie narzekać, ale trudno nie zauważyć, że jest jej coraz ciężej.

POTRZEBY: żywność, środki czystości, pościel, podkłady

 

OSOBA 13.

Pani Henryka, lat 83, Jelcz-Laskowice

Pani Henia to samotna osoba, u której utrata zdrowia i sprawności spowodowała depresję. Nigdy nie założyła rodziny, nie doczekała się dzieci, a rodzice i rodzeństwo dawno odeszło. To powoduje, że wizyty u Pani Heni są zawsze naznaczone dyskusją o sprawach wieczystych, wierze, jest modlitwa, kolędy i cicha nadzieja, że w przyszłym życiu nie będzie cierpienia.  W ostatnim roku, ze względu na postępującą chorobę płuc Pani Henia wspomaga się respiratorem, zwłaszcza przed snem. Świadomość, że jest coraz słabsza, pogarszający się wzrok, słaby kontakt z innymi ludźmi powoduje, że Pani Henia często się zamyśla i sprawia wrażenie nieobecnej.

POTRZEBY: żywność, środki czystości

 

OSOBA 14.

Pani Wacława, 82 lata, Jelcz-Laskowice

Pani Wacława to osoba, którą z wielką przyjemnością odwiedzamy co roku. Jest sympatyczna, uśmiechnięta, która przetrwała wiele przeciwności losu, ale nie straciła iskierki w oczach. Pani Wacławie w młodym wieku los odebrał ukochanego męża. Niedługo później pochowała syna, w bardzo młodym wieku. Bardzo chętnie wraca wspomnieniami do lat, w których jeszcze żyli, czasem rozważa kim byłby dziś jej syn, gdyby nie odszedł. Pani Wacława przyzwyczajona jest do samotności i nie narzeka na brak towarzystwa, dużo czyta, interesuje się polityką i sytuacją na świecie. Mimo postępujących problemów z nogami nie poddaje się i opiekuje się sobą oraz mieszkankiem na bardzo wysokim poziomie. Każde odwiedziny u niej to przemiła pogawędka przy kawie i ciasteczku, a ponieważ Pani Wacława jest przekonana, że nie ma tak najgorzej, zawsze prosi jedynie o:

żywność, środki czystości, piżamka w rozmiarze S/M

 

OSOBY 15.

Pani Kazimiera i Pan Mariusz, 50 i 71 lat, Jelcz-Laskowice

Pan Mariusz urodził się jako osoba niepełnosprawna i do dzisiaj jest pod opieką swojej mamy, która na pierwszy rzut oka jest szczupła i słaba, ale ma w sobie pokłady wielkiej siły. To ona zadbała o to, by jej syn radził sobie w obsłudze i prostych codziennych czynnościach. Dziś martwi się o to co się z nim stanie gdy jej zabraknie i żyje ze świadomością, że musi być dla niego silna. Obecnie żyją skromnie z miesiąca na miesiąc. Rok temu z trudem uzbierane oszczędności zainwestowała w pralkę, obecnie wysokie ceny nie pozwalają na odłożenie nawet kilku groszy. Dlatego wielkim wsparciem jest paczka od Nas co roku i bardzo są za nią wdzięczni.

POTRZEBY: żywność, środki czystości, kartka świąteczna dla Mariusza, skarpetki w rozmiarze 45, bielizna w rozmiarze XL

 

OSOBA 16. PACZKA ZROBIONA

Pani Jadwiga, 85 lat, Jelcz-Laskowice

Pani Jadzia swoim ciepłem przyciąga niczym magnes. Dziś częsty kontakt utrzymuje z rodzeństwem i dwoma przyjaciółkami, jednak ze względu na podeszły wiek nie odwiedzają się. Pani Jadzia od wielu lat nie wychodzi z domu, ma duże problemy z poruszaniem się. Jest bardzo skromna i od Mikołaja życzy sobie nie drogich rzeczy lecz towarzystwa i czegoś pięknego do powieszenia na choinkę. Lubi klimat Świąt, uwielbia przez okno obserwować ptaki. Z jej oczu bije miłość i wdzięczność, za życie, które przeżyła ze spokojem, a dziś cieszy się, że może czytać, myśleć, kontaktować się bliskimi.

POTRZEBY: żywność, środki czystości, ozdoby choinkowe

 

OSOBA 17. PACZKA ZROBIONA

Pani Leonilla, lat 82, Jelcz-Laskowice

Wizyty u Pani Leonilli to zawsze gorąca dyskusja przy kawie o tematach politycznych i światowych. Żywo zainteresowana wydarzeniami ze świata jest przednim partnerem do dyskusji. Nie ucina ich sobie zbyt wiele, bo od lat, ze względu na chore nogi nie wychodzi z domu. Wraz z nią mieszka dziesięcioletnia ukochana kotka, a z wizytą wpadają koty z piwnicy, które zawsze mogą liczyć na suty kąsek i odrobinę pieszczot. Mimo choroby, samotności Pani Leonilla nie użala się nad sobą i nie narzeka na swój los. Każda wizyta u niej jest wielką przyjemnością.

POTRZEBY: żywność (świeże owoce, warzywa), środki czystości

 

OSOBA 18. 

Pani Franciszka, 86 lat, Jelcz-Laskowice

U Pani Frani zawsze jesteśmy witani jak najbardziej pożądani goście. Mimo wielu nieszczęść i życiowych zakrętów, które ją spotkały jest wdzięczna za każdy dzień, ma sąsiadów i przyjaciół, którzy zawsze zastają u niej otwarte drzwi. Ma problemy z poruszaniem się, wykorzystuje balkonik bądź laskę, rzadko wychodzi z domu. Mimo to jest zawsze pogodna, uśmiechnięta i zawsze skłonna do żartów.

POTRZEBY: żywność, środki czystości, ciepłe kozaki rozmiar 37, kuchenka gazowa

 

OSOBA 19. 

Pan Ryszard, 66 lat, Jelcz-Laskowice

Wszczepienie rozrusznika serca i ciężka choroba pozbawiły Pana Ryszarda możliwości pracowania na swoje utrzymanie. Niska renta nie wystarcza żywność i leki. Samotność, która na co dzień doskwiera jest trudna do zniesienia. Pan Ryszard z miesiąca na miesiąc martwi się, że stan zdrowia mu się pogorszy. Warunki mieszkaniowe jakie obecnie ma są bardzo trudne. Pozbawia go to wiary w lepsze jutro, zwłaszcza zimową porą, kiedy na zewnątrz szybko robi się zimno i ciemno.

POTRZEBY: żywność, środki czystości

 

OSOBA 20. PACZKA ZROBIONA

Pan Marian, 88 lat, Jelcz-Laskowice

Kiedyś społecznik, oczytany i lubiący dyskusje o polityce, dziś problemy ze słuchem i ciśnieniem zmieniły jego życie. Garść leków, które codziennie przyjmuje ratują mu życie, lecz nie wpływają pozytywnie na samopoczucie i stan portfela. Z roku na rok Panu Marianowi jest coraz ciężej. Pan Marian nie korzysta z pomocy opiekunki, wiele prac wykonuje sam, a nawet sam rozpala w piecu. W zeszłym roku przygarnął kota, by nie czuć się tak samotnym. Mimo to żyje w coraz większym wyobcowaniu.

POTRZEBY: żywność, środki czystości, piżama w rozmiarze M

 

OSOBA 21.

Pani Jadwiga, Jelcz-Laskowice

Podczas trwania Akcji otrzymaliśmy informacje z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej o jeszcze jednej Pani bardzo potrzebującej pomocy. Pani Jadzia to mieszkanka Jelcza-Laskowic, osoba leżąca przez większość czasu. Od dawna nie ma środków, by zapewnić sobie komfort spania w nowej pościeli, musi ze skromnej emerytury utrzymać mieszkanko i mieć co jeść. Stąd prośba do ludzi dobrej woli, czy nie znalazłby się darczyńca dla Pani Jadzi, który podaruje jej:

pościel, koc, ręczniki, prześcieradło