Pies ucieka – dlaczego?

7 sierpnia 2020

Wielu właścicieli psów boryka się z nawracającym problemem ucieczek swoich pupili. Psy są bardzo sprytnymi zwierzętami i potrafią wykorzystać wiele sposobów, żeby dać nogę. Nie jest to spowodowane ich złośliwością, lecz bardzo często ma inne przyczyny. Dotarcie do sedna problemu pomaga lepiej zrozumieć swojego czworonoga i wyeliminować problem ucieczek. A jaka jest najczęstsza przyczyna ucieczek?

Najczęściej jest to …

 

 

...niezaspokojenie potrzeb

Pies, tak samo jak i człowiek ma całą piramidę potrzeb, o zaspokojenie których powinniśmy zadbać. Z całą pewnością do tych potrzeb należy potrzeba odżywiania się, snu, pielęgnacji ciała (w tym wydalanie) oraz poczucie bezpieczeństwa. Są to potrzeby nieelastyczne, które niezaspokojone przez dłuższy czas doprowadzą do śmierci pupila.

Oprócz tego pies ma także potrzeby elastyczne, których niezaspokojenie nie doprowadzi do śmierci, ale wyrządza duże szkody w psychice zwierzaka i doprowadza do problemów behawioralnych.

 

 

Zaspokojenie potrzeb elastycznych - kluczem do sukcesu

 Potrzeby elastyczne u psa to:

– ruch/eksplorowanie terenu/węszenie

– gryzienie/żucie

– zabawa/uczenie się

– kontakt z ludźmi i innymi psami

– rozmnażanie się (u zwierząt niekastrowanych)

Generalnie większość tych potrzeb zwierzak zaspokaja podczas spaceru. Ważne, żeby spacer odbywał się kilka razy dziennie i pozwalał psu na spokojne węszenie, poznawanie terenu – nie powinniśmy psa zabierać codziennie w to samo miejsce, lecz proponować mu różne alternatywy.

Podczas spaceru można ćwiczyć ze swoim pupilem komendy, a także bawić się z nim w jego ulubiony sposób. To znakomita okazja do budowania dobrej, opartej na pozytywach relacji ze swoim psem. Odpowiedzialny opiekun powinien też zapewnić swojemu zwierzakowi kontakt z innymi zaprzyjaźnionymi zwierzakami, tak by pies miał okazję spotkać i pobawić się w obrębie swojego gatunku. Pamiętajcie! Im więcej kontaktu z ludźmi i innymi zwierzakami Wasz pies będzie miał tym mniejsze prawdopodobieństwo, że poczuje się przy kimś zagrożony i kiedyś zaatakuje!

Niestety bardzo wielu właścicieli dużych posesji bierze sobie do domu psa żeby „pilnował” terenu. Pozwalają mu bez ograniczeń przebywać w ogrodzie, myśląc, że pies zaspokoi sam potrzebę ruchu, eksplorowania oraz zabawy. Niestety, tak to nie działa. Pies zainteresowany ogrodem będzie maksymalnie kilka dni. Po ich upływie zna tu każdy zapach, krzaczek i kępę trawy. Zaczyna się nudzić. Zadowolony właściciel wychodzi z nim coraz rzadziej, coraz bardziej ograniczając jakikolwiek kontakt. Nie ma mowy o nauce, ani o zabawie. Czasem idzie to jeszcze dalej – pies zostaje zamknięty do kojca, który ogranicza jego świat do kilku metrów kwadratowych, a wtedy jego życie zaczyna być zwyczajną katorgą. Zupełnie naturalne jest to, że pies będzie próbował uciec.

Oczywiście nie w każdym przypadku pies ucieka z powodu niezaspokojonych potrzeb. Są psy, które tendencję do włóczenia się mają większą niż inne. Do tej grupy z pewnością należą wszelakie psy myśliwskie, u których potrzeba eksplorowania terenu jest nadzwyczaj silna.

Często przyczyną ucieczek psów, zwłaszcza wiosną czy jesienią jest powód tak prozaiczny jak cieczka suczki w sąsiedztwie. W tym wypadku pies dąży do zaspokojenia potrzeby rozmnażania się, wiedziony zapachem feromonów płciowych. Jeśli ucieczki psa zdarzają się na tym tle – warto rozważyć kastrację. Nie inaczej jest w tym drugim przypadku: suczka, która ma cieczkę potrafi w jej szczycie po prostu wyrwać sie właścicielowi i uciec. To sprowadza na Was, jako właściceli poważne konsekwencje, ponieważ mioty psów bywają liczne. W tym przypadku również najlepszym sposobem na zapobiegnięcie ucieczkom i niechcianej ciąży jest kastracja.

Żeby rozwiązać problem ucieczek poświęć swojemu psu czas: zabieraj go na dłuższe spacery. Pozwól mu spotkać i pobawić się z innymi psami. A może rozważysz wspólne uprawianie sportu? Decyzja należy do Ciebie.