Odwiedziny w Krapkowicach w ramach projektu.

16 października 2020

Projekt "Warsztaty dogoterapeutyczne dla niepełnosprawnych z Gminy Krapkowice"

9 października, w ramach współpracy z Gminą Krapkowice zorganizowaliśmy warsztaty dogoterapeutyczne o bezpieczeństwie, dla niepełnosprawnych uczniów uczęszczających do Zespołu Szkół Specjalnych im Juliana Tuwima przy ulicy Kościelnej 10.

Krapkowice zaskoczyły nas uroczą, zabytkową architekturą, otoczoną średniowiecznymi murami obronnymi. Miejsce naszego postoju okazało się nie mniej urocze – w cieniu wysokich dębów, na błoniach, obok przystani. Wybór miejsca okazał się strzałem w dziesiątkę – uczniowie ze Szkoły nie mieli do nas daleko, a dzięki słonecznej pogodzie mogliśmy część zajęć przeprowadzić na świeżym powietrzu.

Dla podopiecznych Szkoły główną atrakcją było spotkanie z psem i możliwość pogłaskania go i nawiązanie z nim kontaktu. Od razu padły pytania o to, czy piesek zna sztuczki i czy lubi być głaskany. Część dzieci mogło nawiązać kontakt z pieskiem, choć wczesniej deklarowały, że boją się psów. Na sali, w bezpiecznych warunkach przełamywały swój strach. W czasie warsztatów rozmawialiśmy z podopiecznymi Szkoły o tym jak powinniśmy się zachować w sytuacji spotkania z obcym psem. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali informacji o mowie ciała psa oraz o sygnałach ostrzegawczych, które pies wysyła człowiekowi, gdy nie chce, by ten drugi się do niego zbliżał. Mamy nadzieję, że wiedza o tym, w jaki sposób komunikuje się pies zniweluje zagrożenie pogryzienia u podopiecznych Zespołu Szkół. Wspólnie ustaliliśmy też jakie obowiązki mają właściciele psów.

Podczas warsztatów nawiązaliśmy również do problemu zostawiania psich odchodów w miejscach publicznych. U nas każde dziecko mogło nauczyć się sprzątać po piesku.

Z rozmowy z nauczycielami, dyrekcją Szkoły wywnioskowaliśmy, że zajęcia niosły dużą wartość dla ich uczniów – ze względu na atrakcyjne nowe miejsce, które mogli odwiedzić i kontakt z żywym zwierzęciem, który mogli nawiązać. U dzieci niepełnosprawnych każde nowe doświadczenie jest na wagę złota i wspiera rozwój. Pani dyrektor podkreślała, że wiedza nabyta u nas powinna być u Podopiecznych Szkoły odświeżana co roku.

 

 

 

 

 

Projekt współfinansowany przez Gminę Krapkowice.

Jarek – prywatnie od wielu lat zawodowy kierowca, miłośnik kotów, amerykańskiej motoryzacji, również kocha podróże. W fundacyjnej pracy to on dba o wszystkie techniczne szczegóły – przyprowadza na miejsce ciężarówkę, rozkłada salę, dba o prawidłowe działanie całego sprzętu i kontaktuje się z administratorami terenu, ustalając miejsce postoju i podłączenie do prądu. Zarazi swoim poczuciem humoru nawet największego Smutasa.

 Nie powinnam tego pisać, ale cichutko szepnę, że rozpieszcza do granic możliwości nasze pieski 😊

Jak się domyślacie...

…nasz związek jest czysto zawodowy, ale bez przyjaźni, wzajemnego wsparcia nie udawałoby się to tak dobrze. Takim teamem przeważnie podróżujemy po Polsce i czasem tylko na siebie możemy liczyć. 

 Jeśli macie ochotę Zgłosić jeszcze swoje Przedszkole, Szkołę, Placówkę Wsparcia Dziennego, Placówkę Specjalną, czy zorganizować event z naszym udziałem – zapraszamy do kontaktu.

Numer telefonu, e-mail, fanpage to miejsca, gdzie odbieramy i odpisujemy na wiadomości i wprost nie możemy się doczekać wyjazdu i spotkania z Wami!