Dlaczego pies nie powinien jeść tak jak my?

27 maja 2020
Wilk jest przodkiem i najbliższym kuzynem psa.

Psy to względni mięsożercy, dlatego podstawą ich diety powinno być mięso. Skąd to wiemy? Przede wszystkim stąd, ze układ pokarmowy psa i układ pokarmowy wilka właściwie niczym się nie różni.

Co jest podstawą diety wilka? Wilk jest zwierzęciem drapieżnym, co oznacza, że musi upolować inne zwierzę, żeby zaspokoić swoje potrzeby żywieniowe. Jeśli z jakiegoś powodu wilki nie mają mięsa, żywią się znalezionymi w naturalnym środowisku owocami i ziołami. Każdy wilk potrzebuje kilku kilogramów mięsa dziennie, dlatego najczęściej polują na zwierzęta kopytne (typu sarny, dziki), które są duże i pozwolą wielu wilkom najeść się do syta. Najczęściej wybierają najsłabsze lub chore osobniki.

Dowodem na mięsożerność psów jest budowa układu pokarmowego psa. Przyjrzyjcie się bliżej zębom psa:

Uzębienie psa składa się z 42 zębów, 20 w górnej szczęce, a 22 w dolnej. Ich rola to łamanie, rozszarpywanie i miażdżenie pokarmu. Psy nie żują, jak ludzie z prostego powodu: ich żuchwa nie porusza się na boki, jak u ludzi, tylko w górę-dół. Pies łapie pokarm i niemal momentalnie go połyka.

Ślina człowieka zawiera enzymy trawienne, które już w fazie żucia rozkładają węglowodany i skrobię. Psia ślina nie zawiera żadnych enzymów trawiennych, dlatego pies nie ma potrzeby trzymać pokarmu w pysku, lecz od razu połyka go, popychając w dół układu pokarmowego.

Zalecenia dietetyków w związku z odżywianiem człowieka są jasne: Człowiek powinien jeść 5-6 razy dziennie, małe porcje pożywienia, w krótkich odstępach czasowych. Pies natomiast powinien jeść rzadziej, większe ilości, ponieważ jego żołądek lepiej przystosowany jest do rozciągania. Wilki, które upolowały ofiarę jadły bardzo dużo na raz, a potem przez kilkadziesiąt godzin potrafiły nie spożyć zupełnie nic. Dlatego długie odstępy czasowe między napełnianiem miski psa są jak najbardziej wskazane.

Jeśli porównamy sobie ilość soków żołądkowych oraz pH żołądka psa i człowieka okazuje się, że mimo braku różnicy w składzie soków żołądkowych, odczyn pH u psa jest dużo niższy. Zdaniem biologów to przystosowanie do trawienia surowego mięsa oraz większych ilości pokarmu naraz.

Jelita są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych z pokarmu do krwi i limfy zwierzęcia. Zbadane zostało, że mikroflora jelita psa jest dużo uboższa niż człowieka. To dowód na to, ze pies nie powinien mieć urozmaiconego menu, bo jego jelita mogą sobie z tym nie poradzić.

Myśląc o żywieniu swojego psa zadajcie sobie pytanie:

Co jedzą wilki w naturze? Czy jedzą zboża, ziemniaki, ryż?

Dieta bogata w zboża, bogata w dużą ilość węglowodanów prowadzi do różnego rodzaju chorób układu pokarmowego, zatruć, problemów hormonalnych, cukrzycy oraz otyłości. Jedzenie przez naszego psa ludzkiego jedzenia nie jest dla niego zdrowe.

Na naszych zajęciach możecie dowiedzieć się co szkodzi psu, co jest dla niego wręcz trujące i co może doprowadzić go do takiego stanu: