Odwiedziny w oławskim Centrum Eukacyjno-Rewalidacyjnym

6 lipca 2021

Projekt "Warsztaty dogoterapeutyczne dla niepełnosprawnych z Powiatu Oławskiego

Już na początku czerwca, w ramach współpracy z Gminą Oława zorganizowaliśmy warsztaty dogoterapeutyczne o bezpieczeństwie, dla niepełnosprawnych uczniów uczęszczających do Zespołu Szkół Specjalnych im Ireny Komorowskiej.

Centrum Edukacyjno-Rewalidacyjne to placówka dająca nadzieję, szansę, perspektywy osobom niepełnosprawnym na poprawę jakości życia, poprzez przygotowanie na miarę ich indywidualnych możliwości do niezależnego, samodzielnego i aktywnego bytu, poprzez zaspakajanie ich potrzeb w zakresie edukacji, rehabilitacji oraz integracji ze środowiskiem.

W zajęciach wzięły udział dzieci uczęszczający do Przedszkola Specjalnego, Szkoły Podstawowej, Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz Szkoły Branżowej. Dla większości podopiecznych główną atrakcją było spotkanie z psem, możliwość pogłaskania go i nawiązanie z nim kontaktu. Od razu padły pytania o to, czy piesek zna sztuczki i czy lubi być głaskany. Część dzieci mogło nawiązać kontakt z pieskiem, choć wcześniej deklarowały, że boją się psów. Na sali, w bezpiecznych warunkach przełamywały swój strach. W czasie warsztatów rozmawialiśmy z podopiecznymi Szkoły o tym jak powinniśmy się zachować w sytuacji spotkania z obcym psem. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali informacji o mowie ciała psa oraz o sygnałach ostrzegawczych, które pies wysyła człowiekowi, gdy nie chce, by ten drugi się do niego zbliżał. Mamy nadzieję, że wiedza o tym, w jaki sposób komunikuje się pies zniweluje zagrożenie pogryzienia u podopiecznych Zespołu Szkół. Wspólnie ustaliliśmy też jakie obowiązki mają właściciele psów.

Podczas warsztatów nawiązaliśmy również do problemu zostawiania psich odchodów w miejscach publicznych. U nas każde dziecko mogło nauczyć się sprzątać po piesku.

Z rozmowy z nauczycielami, dyrekcją Szkoły wywnioskowaliśmy, że zajęcia niosły dużą wartość dla ich uczniów – ze względu na atrakcyjne nowe miejsce, które mogli odwiedzić i kontakt z żywym zwierzęciem, który mogli nawiązać. U dzieci niepełnosprawnych każde nowe doświadczenie jest na wagę złota i wspiera rozwój. Pan dyrektor podkreślał, że wiedza nabyta u nas powinna być u Podopiecznych Szkoły odświeżana co roku.

 

 

 

 

 

Projekt współfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Oławie