Aktywnie ze zwierzakami - słupska strefa Pupila
W ramach budżetu obywatelskiego Miasta Słupsk do Urzędu Miasta trafił projekt zorganizowania imprezy tematycznej dla mieszkańców Słupska i jego okolic. Impreza miała za zadanie zintegrować właścicieli psów i miłośników zwierząt, którzy zamieszkują Słupsk.
Postanowiliśmy przy powierzeniu środków finansowych zostać organizatorami tej imprezy, gdyż celem statutowym naszej Fundacji zawsze była szeroko pojęta edukacja ekologiczna zwłaszcza w zakresie zwierząt domowych. Poza tym spotkania z właścicielami i miłośnikami zwierząt to zawsze dla nas przyjemność!
Impreza była nie tylko wspaniałą formą rozrywki dla właścicieli i ich psiaków, w przepięknej scenerii Parku Kultury i Wypoczynku, ale miała też charakter edukacyjny. Podczas jej trwania wszyscy uczestnicy mogli znaleźć coś dla siebie. Dorośli mieli okazję spotkać się z Panią weterynarz Małgorzatą Partyką i wziąć udział w prelekcji z pierwszej pomocy przedweterynaryjnej. Każdy, kto był obecny otrzymał dyplom i upominek dla swojego pupila.
Spotkanie z Behawiorystą
Osoby zainteresowane treningami oraz sportami agility z psami miały okazję zobaczyć jak taki trening wygląda oraz porozmawiać z panią Kają Bukowską, właścicielką szkoły DogsPort w Słupsku na temat problemów behawioralnych i sposobu ich rozwiązywania. Poziom wyszkolenia psów pani Kai i ich występ zrobił na wszystkich widzach wielkie wrażenie. Możemy z czystym sumieniem polecić szkołę DogsPort wszystkim, którzy chcieliby ze swoim psem robić coś więcej niż tylko spacerować i serdecznie do tego zachęcamy, zwłaszcza właścicieli psów, które mają nieposkromnione zasoby energii.
Atrakcją dla dzieci bez wątpienia był...
…przyjazd na teren Parku Kultury i Wypoczynku naszej ciężarówki z naczepą multimedialną i udział w zajęciach dogoterapeutycznych z psem. Wspólnie z dziećmi rozmawialiśmy na temat zachowania psów – co należy robić, kiedy pies bywa agresywny, szczeka na nas czy warczy. W szkoleniach mogły brać udział wszystkie dzieci, zarówno w piątek jak i sobotę. Warsztaty z Akcji My Nie Gryziemy cieszyły się dużym zainteresowaniem młodszych dzieci, a każde z nich otrzymało upominek w postaci książeczki i waty cukrowej.
Pamiętamy o schronisku.
Drugim, bardzo ważnym celem imprezy było dla nas wsparcie schroniska oraz spotkanie z psami z słupskiego schroniska dla zwierząt TOZ. Dzięki współpracy z wolontariuszkami, które działają na rzecz zwierzaków na spotkanie przyjechały do nas pieski, które w schronisku przebywają od lat. Zależało nam na promocji psów, które do schroniska trafiły już bardzo dawno, ponieważ wraz z wiekiem ich szanse na znalezienie domu maleją. Przygotowaliśmy dla psów idących do domu 20 wartościowych wyprawek, w których nowi właściciele znaleźli karmę na start, miseczkę, zabawkę, gryzak dentystyczny i pakiet woreczków na odchody o pięknym, lawendowym zapachu. W samym wrześniu, po wydarzeniu, z słupskiego schroniska zostało adoptowanych 11 psów. Informowanie ludzi o procesie adopcyjnym, konieczności sterylizowania zwierząt domowych, możliwości chipowania psa u każdego lekarza weterynarii to kwestie, które warto omawiać z mieszkańcami. Wzrasta wtedy świadomość, że mniej zaginięć, mniej nieplanowanych rozrodów zwierząt równa się mniejszej ilości zwierzaków w schroniskach. O tym warto mówić zawsze i warto mieć wtedy przy sobie autorytet w postaci lekarza weterynarii, który fachową wiedzą rozwieje wszelkie wątpliwości właścicieli. Skutek takich spotkań nie jest być może widoczny na pierwszy rzut oka, ale wzrastająca świadomość, zmniejszenie dystansu między schroniskiem a mieszkańcami powoduje, że są oni chętni na kontakty i mają na uwadze możliwość adopcji, którą proponuje schronisko. Zwłaszcza, że wolontariuszki w Słupsku świetnie znają psy i zawsze z przyjemnością pomogą w dokonaniu idealnego wyboru. W obecnych czasach nie brakuje ludzi, którzy są wrażliwi na krzywdę zwierząt i mają wiele chęci do tego, by im pomagać. Takie eventy wskazują kierunek tej pomocy, pozwalają poznać pracownika schroniska na neutralnym gruncie, porozmawiać z wolontariuszami, którzy przy zwierzętach spędzają długie godziny – to pozwala na zbudowanie nowych wspaniałych relacji i zwiększa szanse na lepszą opiekę, a nawet na adopcję.
W samym wrześniu z słupskiego schroniska zostało adoptowanych 11 psów oraz kilkanaście kotów. Szanse na dom dostały nie tylko młode zwierzaki, ale i te starsze na przykład Modok, który widocznie skradł serce nowym właścicielom własnie w Parku Kultury, w którym był jednym z psich gości.
W tym miejscu serdecznie zapraszamy Was na fanpage, które dla bezdomniaków utworzyły wolontariuszki – są tam aktualne informacje o psach i kotach przebywających w schronisku oraz bazarek z przedmiotami przeznaczonymi na licytację, z której dochód wspiera podopiecznych schroniska.
Na imprezie nie mogło zabraknąć także części rozrywkowej, która wypełniła mieszkańcom czas konkursami, zawodami oraz atrakcjami dla dzieci. Na każde dziecko, które tego dnia przyszło czekała darmowa wata cukrowa, animacje z Ciocią Klocek oraz dmuchane zamki. Nie mogło zabraknąć konkursu z nagrodami – oczywiście w psiej tematyce – zadaniem dzieci było wyklejenie obrazka z psem z bibuły, według własnego pomysłu. Nagrody główne zostały wręczone w czterech kategoriach wiekowych, oprócz tego wyróżnione zostało dodatkowe 5 osób. Każda z nich otrzymała w nagrodę grę edukacyjną. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie zostały nagrodzone słodkimi upominkami.
Na właścicieli z psami czekały trzy konkursy
Pierwszy, cieszący się dużym zainteresowaniem DOGTREKKING polegał na przebiegnięciu jak największej ilości okrążeni wraz ze swoim psem. Mieliśmy tu rekordzistów, którzy przebiegli ich nawet kilkadziesiąt w ciągu godziny! Psiaki w pełni zasłużyły na swoje nagrody – w każdej z nich znajdował się Bon na kwotę 100 zł do wykorzystania w sklepie PetsParadise oraz przydatne rzeczy dla psiaków – gryzaki dentystyczne, nawilżane chusteczki do wycierania łap, woreczki na odchody, przysmaki czy zabawki. Żaden z psów nie wyszedł bez nagrody pocieszenia, bowiem pieski, które nie zdobyły nagrody głównej także otrzymały upominki – zabawki i przysmaki.
Podobnie było w drugim konkursie na sztuczki, które umieją psy mieszkańców. Zależało nam, by wśród mieszkańców wyłonić osoby, które swoich pupili nauczyli najbardziej oryginalnych sztuczek. Mieszkańcy Słupska chwalili się bardzo chętnie umiejętnościami swoich pupili.
Trzeci konkurs polegał na wyłonieniu najładniejszego psa adoptowanego ze schroniska. Tutaj nie liczyły się umiejętności – każdy właściciel biorący udział w konkursie chętnie przedstawiał innym swojego psa i odpowiadał na pytania prowadzących, które dotyczyły pochodzenia zwierzęcia, okoliczności, w jakich zdecydowali się na adopcję oraz stanu zwierzaka na dzień dzisiejszy – czy napotykają trudności w codziennym funkcjonowaniu, czy miał problemy z zaadaptowaniem się do nowej rzeczywistości. Czy z perspektywy czasu to była dobra decyzja dla nich i ich rodziny. W konkursie pieski otrzymały trzy główne nagrody i pięć nagród pocieszenia.
Pomysłodawcami projektu były wolontariuszki z Słupskiego Schroniska TOZ, które swój prywatny czas poświęcają podopiecznym umieszczonym w Schronisku i są bardzo wrażliwe na ich krzywdę. Znając dobrze psy, przebywające w schronisku i poszukujące opiekunów, którzy zechcą adoptować ich na stałe bardzo chętnie opowiadały o usposobieniu poszczególnych psów. Impreza odbyła się w fantastycznym terminie, bo kolejnego dnia, w niedzielę 5 września Schronisko organizowało u siebie comiesięczne drzwi otwarte, podczas których mieszkańcy Słupska mogli poznać zwierzęta kierowane do adopcji, a także spędzić z nimi czas, wyprowadzając je na spacer.
Podczas tych trwających trzy dni imprez, których celem było zwrócenie większej uwagi na swojego pupila a także promowanie adopcji jako sposobu na ograniczenie bezdomności u zwierząt mieszkańcy Słupska mogli spędzić ciekawie czas zarówno ze swoim pupilem oraz zwierzakami zamieszkującymi obecnie schronisko.
Dzięki temu wydarzeniu pieski schroniskowe otrzymały 150 kilogramów karmy, 22 smycze, 11 obroży, 33 bandamki, 10 legowisk, a także wyprawki dla 20 psów, idących do adopcji.
Mimo kapryśnej pogody mieszkańcy Słupska odwiedzili Nas ze swoimi pieskami, dzieląc się ich historiami i biorąc udział w konkursach z nagrodami oraz zawodach.
Chcemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy w tej imprezie wzięli udział, jako Goście, Współorganizatorzy, Partnerzy i Pomocnicy. Jesteśmy bardzo wdzięczni za okazaną pomoc i wsparcie.
Bardzo dziękujemy:
Załodze Słupski Ośrodek Sportu i Rekreacji za przygotowanie, udostępnienie terenu,
Schronisko dla Zwierząt – TOZ w Polsce oddział Słupsk,
Wolontariuszkom, które oddają całe serce psiakom ze schroniska, pani Magdzie Drewniak, Małgorzacie Dwulit oraz Annie Plaskocie, za przyprowadzenie psów do adopcji, przedstawienie ich i edukację mieszkańców na temat procedur adopcyjnych,
Misioskoczek – dmuchańce Słupsk i okolice za darmowe użyczenie swoich zamków dmuchanych i maszyny do waty cukrowej, dzięki Wam dzieci miały moc zabawy!
Edu-Point Oława za zabawę z dziećmi, animacje, za przeprowadzenie konkursu plastycznego i cudowną energię
JBM– za oprawę akustyczną wydarzenia,
Pani Kai, z dogsPort za wspaniały pokaz szkolenia psów i agility
Pani lek. wet. Małgorzacie Partyce za prelekcję z pierwszej pomocy dla zwierząt,
Panu Kacprowi Gasperowicz za pomoc,
Bullbito za uszycie pięknych legowisk, smyczy, obróż i bandamek
GP24.pl, Radio Gdańsk S.A., Radio Słupsk za patronat medialny
oraz WAM!
Wspaniałym, cudownym dobrym duchom Fundacji:
Emilii, Katarzynie, Gabrielowi, Tomkowi, Kamilowi
Projekt był realizowany z budżetu obywatelskiego Miasta Słupsk.