Czy psy boją się człowieka?

28 maja 2020

Mowa ciała psa

Podstawowym tematem naszych zajęć w szkołach i przedszkolach jest nauka mowy ciała psa. Pies przekazuje swoim ciałem informację jak się czuje, jakie przeżywa emocje. Naszym zadaniem jest pokazać dzieciom, kiedy pies chętnie nawiązuje kontakt, a kiedy tego nie chce.

Pamiętajcie! Podchodzenie do psa, głaskanie go, jeśli on nie wyraża takiej woli jest niebezpieczne! Każdy pies może ugryźć lub zaatakować, niezależnie od rasy, wielkości i usposobienia.

Bardzo często do ugryzienia dochodzi, gdy pies boi się człowieka, a człowiek i tak zmusza go do interakcji. Jak rozpoznać sygnały mowy ciała psa, mówiące, że się boi? Spójrzcie:

Pies, który się boi...

…podkula ogon, obniża swoją postawę, układa do tyłu uszy, czasem najeża sierść i warczy, pokazuje zęby, może się wycofywać. Tą postawą informuje on zbliżajacego się człowieka, że się go boi i nie chce być przez niego dotykany.

Tak naprawdę każdy pies przeżywa stres, gdy obcy człowiek zaczyna zbliżać się do niego. Skąd o tym wiemy?

Eksperyment Turid Rugaas

Norweska trenerka psów Turid Rugaas przeprowadziła bardzo ciekawy eksperyment na populacji 300 psów. Każdy pies siedział w pustym pomieszczeniu, podłączony do aparatury mierzącej puls. Kiedy do pomieszczenia wchodził człowiek, który pewnym krokiem podążał ku psu na wprost, aparatura rejestrowała gwałtowne przyspieszenie akcji serca u każdego z badanych psów. Eksperyment miał dowieść, że u każdego psa, bez wyjątku, na zbliżenie się obcego człowieka wydzielają się hormony i neuroprzekaźniki stresu.

Zestresowany pies może zachować się różnie, dlatego człowiek musi swoją mową ciała pokazać mu, że nie jest dla niego zagrożeniem.

Mowa ciała człowieka

Jeśli chcesz zbliżyć się do psa, który Cię dopiero poznaje lub jest przestraszony, wyślij mu swoją mową ciała takie sygnały:

  • stań bokiem
  • nie wpatruj się w psa
  • kucnij
  • pozwól psu podejść pierwszemu do siebie
  • głaszcz psa od dołu, pod pyskiem, nigdy z góry
  • nie pokazuj zębów
  • mów mało i spokojnym głosem
  • nie wykonuj gwałtownych ruchów, wykonuj powolne i okrągłe ruchy
  • pozwól psu zdecydować czy chce mieć kontakt z Tobą czy nie, jeśli nie chce, nie zmuszaj go do tego.

 

Wykorzystując mowę ciała, którą Wam opisujemy możecie zacząć powoli budować nową relację z czworonogiem – czy to nowym adoptowanym ze schroniska pupilem, czy szczenięciem z hodowli, zabranym od matki czy też z dorosłym psem, po przejściach.  Tylko w taki sposób jesteście w stanie bezpiecznie dla siebie i pieska zdobyć jego zaufanie, a po niedługim czasie – przyjaźń.