
Przed Świętami Bożego Narodzenia dzielimy się z potrzebującymi
Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia to idealny czas na podzielenie się wszystkim co dobre, z tymi, którzy są w potrzebie.
Zauważając te potrzeby w środowisku starszych osób, po raz piąty organizujemy naszą coroczną, przedświąteczną zbiórkę żywności, środków czystości i rzeczy potrzebnych. Zwracamy się z prośbą do wszystkich mieszkańców Gminy Jelcz-Laskowice i okolic o wsparcie Naszej Akcji.
Przy pomocy Miejsko-Gminnego Ośrodka pomocy Społecznej ustaliliśmy jakie potrzeby w tym roku mają seniorzy.
Osoby, które odwiedzimy 20 i 21 grudnia, to w większości ludzie starsi, którym co miesiąc brakuje pieniędzy na podstawowe rzeczy: jedzenie, środki czystości, nową, świeżą pościel, ciepłe ubrania, nierzadko nie mają w domu podstawowych sprzętów takich jak pralka czy czajnik. Co roku, odwiedzając Ich w domach przekonujemy się jak wiele znaczy sama pamięć, wizyta, wspólna modlitwa, kolędowanie. W dzisiejszej, pandemicznej rzeczywistości nie narazimy Ich na niebezpieczeństwo i rezygnujemy z osobistych spotkań.
Dzięki Miejsko – Gminnenu Ośrodkowi Pomocy Społecznej dokładnie wiemy co danej osobie sprawi największą radość, czego najbardziej potrzebuje, a nie może sobie kupić. Na naszym fanpage oraz stronie internetowej zamieścimy opisy wszystkich Osób, którymi się zaopiekujemy, wraz z listą rzeczy, których najbardziej potrzebują. Każdy będzie mógł zrobić paczkę wybranej przez siebie osobie.
Ponadto bez zmian pozostają miejsca zbiórki żywności, artykułów chemicznych i rzeczy potrzebnych
Miejsca zbiórek:
FUNDACJA Ewy Naworol, ul Kasztanowa 9, Jelcz-Laskowice
Centrum Sportu i Rekreacji, ul Oławska 46, Jelcz Laskowice
Dodatkowo, z uwagi na to, że nie każdy może w obecnej sytuacji wyjść z domu, zeby wspomóc zbiórkę, takie osoby zachęcamy do wpłat na skarbonkę na portalu siepomaga.pl.
Link do zbiórki: Tutaj


Lista Osób Potrzebujących:
Osoba 1: Pan Zbigniew PACZKA ZROBIONA
Wizyta u pana Zbigniewa w zeszłym roku kosztowała nas wiele łez. Skromny człowiek, mieszkający na jednym z jelczańskich osiedli starał się robić wszystko, żeby wypełnić swoją życiową rolę. Niestety, na Pana Zbigniewa los wydał inny wyrok. Po wylewie jest człowiekiem, który prawdopodobnie już nigdy nie wstanie z łóżka. Mieszka w mieszkaniu, a bariery architektoniczne uniemożliwiają mu wyjście na świeże powietrze. Mimo to, jego bliscy dokładają wszelkich starań, żeby mógł godnie żyć. Żona – cicha bohaterka, przejęła rolę opiekunki, pielęgniarki i towarzysza, nauczyła się ze wzroku męża czytać, czego On potrzebuje. W obecnej sytuacji żona Pana Zbigniewa musiała zrezygnować z pracy na rzecz opieki nad mężem. Z tego powodu rodzina żyje na bardzo niskim poziomie, bo zasiłki ledwie pokrywają koszty miesięcznego utrzymania. Mimo to ich lista potrzeb nie jest długa.
Potrzeby: żywność, środki czystości, ręczniki, prześcieradła
Osoba 2: Pani Iwona
Pani Iwona zmaga się ze swoją niepełnosprawnością od zawsze. W wieku nastoletnim, zaczęła izolować się od otoczenia. Zamknięta w mieszkaniu, tylko z tatą, była bardzo nieszczęśliwym człowiekiem. Musiało minąć wiele lat, żeby Pani Iwona zaczęła akceptować swoją niepełnosprawność. Dziś wychodzi z domu i spotyka się z ludźmi, ale poruszanie się kosztuje ją bardzo wiele. Przemogła swój wstyd, mówi bez ogródek o swojej niepełnosprawności. Dziś jest otwartym na świat, inteligentnym człowiekiem, który ma bardzo wiele do powiedzenia. Ma marzenia, których nie spełni, ze względu na swój stan zdrowotny – marzenie o posiadaniu psa… niestety nie może go mieć, bo jest świadoma, że to dla niej zbyt duży obowiązek. Dziś Pani Iwona, wykorzystując swoje możliwości bardzo dobrze radzi sobie z komputerem, z tym też wiąże swoje plany na przyszłość i możliwości na pracę zarobkową. Bardzo kibicujemy Pani Iwonie i będziemy gorąco ją wspierać, by mogła spełniać się w każdym tego słowa znaczeniu – towarzysko, zawodowo, że nawiąże znajomości, dzięki którym nabierze pewności, że jest cudownym, wartościowym człowiekiem.
Potrzeby: żywność, środki czystości, laptop, kołdra, poduszka, pościel, garnek 4l (zakupiony przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju i Integracji Chwałowic)
Osoba 3: Pani Janina
Niskie dochody, coraz droższa żywność i leki, to sprawia, że Pani Janina niepewnie patrzy w przyszłość. Mieszka sama i wszystko wskazuje na to, że sama spędzi Święta. Do samotności jest przyzwyczajona, dzieci mieszkają daleko, a teraz, w czasie pandemii strach podróżować. Całe szczęście, w sąsiedztwie mieszka kilka życzliwych osób, więc Pani Janina nie czuje się całkiem opuszczona. Bardziej doskwiera jej bieda niż brak towarzystwa.
Potrzeby: żywność, środki czystości (środki do prania), ręczniki
Osoba 4: Pani Barbara PACZKA ZROBIONA
Ciężko pracowała przez całe życie jako krawcowa. Szyła piękne sukienki, interesowała się modą. Długo zarabiała na swoje utrzymanie i nie potrzebowała pomocy od nikogo. Czas jednak obchodził się z Panią Barbarą bezlitośnie – najpierw odszedł ukochany mąż, ludzie kupowali coraz mniej ubrań, zmuszając Panią Barbarę do zawieszenia działalności. Pogorszeniu uległ wzrok, co uniemożliwia szycie, a dramatyczne przeżycia doprowadziły do depresji. Pani Barbara rzadko wychodzi z domu. Jest smutnym, nieco zagubionym w dzisiejszym świecie człowiekiem.
Potrzeby: żywność, środki czystości, ręczniki, poduszka.
Osoba 5: Pani Natalia PACZKA ZROBIONA
Przez niepełnosprawność i ciężką chorobę została zdana łaskę obcych osób. Dostaje dużą pomoc z Ośrodka, codziennie też przychodzi opiekunka, która pomaga w domowych czynnościach. Trudno jednak przetrwać samotne wieczory, kiedy bliscy odeszli. Od kilku lat brakuje męża, dzieci odwiedzają bardzo rzadko. Pani Natalia nie ma życzeń do Mikołaja. Kiedy zapytaliśmy o listę życzeń nie miała ich w ogóle. To może być ciekawe wyzwanie dla kogoś, kto będzie robił dla Niej paczkę, bo wierzymy, że Pani Natalia zostanie obdarowana równie hojnie, jak wszyscy inni.
Potrzeby: żywność
Osoba 6: Pan Mieczysław
Pan Mieczysław to człowiek niepełnosprawny od urodzenia. Mimo to żył szczęśliwie przez wiele lat, najpierw z rodzicami, później opiekowało się nim rodzeństwo. Dziś jego opiekunką została jedna z kuzynek, po śmierci starszego rodzeństwa Pana Miecia przeprowadziła się do niego i codziennie dba o jego dobrobyt. Żyją w harmonii i miłości, która jest w ich domu namacalna. Z wielką przyjemnością patrzymy na uśmiech Pana Miecia za każdym razem jak go odwiedzamy. Wizyty przyjaciół sprawiają mu dużo radości, co potwierdza opiekunka. Niestety, jedyne co zaburza harmonię w życiu Pana Mieczysława jest brak pieniędzy, często nawet na podstawowe rzeczy. Obecnie Pan Mieczysław zaczyna mieć problemy z przełykaniem pokarmów, dlatego niezbędny dla niego stał się blender.
Potrzeby: żywność, środki czystości, ręczniki, bielizna (rozmiar L/XL), blender (już zakupiony przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Integracji Chwałowic)
Osoba 7: Pani Wacława PACZKA ZROBIONA
Rok 2020 to był ciężki czas dla pani Wacławy. Od wielu miesięcy nie wychodzi z łóżka. Zakupy, sprzątanie, przygotowywanie jedzenia, wszystkie te czynności przejęła opiekunka. Nie odbiera to jednak Pani Wacławie wiary w nadejście lepszego jutra. Nie narzeka na samotność, ale nie może się przyzwyczaić do swojej niepełnosprawności. Wciąż marzy o tym, by mieć chociaż tyle siły, by przygotować sobie filiżankę herbaty.
Potrzeby: żywność, środki czystości, poduszka, kołdra, pościel
Osoba 8: Pani Maria PACZKA ZROBIONA
Od wielu miesięcy raczej nie opuszcza łóżka. Niestety nie ma to najlepszego wpływu na jej samopoczucie. Pani Marii bardzo doskwiera samotność i brak kontaktu z rodziną, która ze względu na bezpieczeństwo nie odwiedziła jej w domu od wielu tygodni. Jej marzeniem jest postawienie przy łóżku stolika, na którym zmieści lampkę, kubek herbaty, leki i ulubione krzyżówki. Mamy nadzieję w tym roku spełnić to marzenie.
Potrzeby: żywność, środki czystości, stolik przyłóżkowy (zakupiony przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Integracji Chwałowic), pościel
Osoba 9. Pani Danuta
Mimo podeszłego wieku radzi sobie świetnie w domowych czynnościach. Sprzątanie mieszkania, gotowanie to dla niej czynności, które pozwalają nie myśleć o samotności. Bardzo lubi dbać o swoje mieszkanie, przywiązuje dużą wagę do pamiątek i drobiazgów, które trzyma na honorowych miejscach w dużym pokoju. Strach przed chorobą zatrzymał ją w domu na wiele tygodni i wzmógł poczucie opuszczenia przez innych. Dlatego chcielibyśmy jej pokazać, że nie wszyscy o Niej zapomnieli
Potrzeby: żywność, środki czystości (proszek do prania, płyn do płukania, płyn do podłóg), pralka Frania
Osoba 10. Pan Zbigniew PACZKA ZROBIONA
Pan Zbigniew to przykład człowieka, któremu życie pokruszyło się jak herbatniki w ciągu dwóch lat. Najpierw stracił ukochanego syna, z którego odejściem do dziś nie może się pogodzić. Rok później Pan Zbigniew stracił nogę w wyniku pęknięcia tętniaka. Badania wykazały, że drugą nogę też może czekać amputacja. Problemy ze zdrowiem, duże koszty rehabilitacji i leczenia, zbyt niski zasiłek pielęgnacyjny doprowadziły do tego, że Pan Zbigniew i jego żona musieli wyprowadzić się z dużego mieszkania i zająć dużo mniejsze, by zredukować koszty utrzymania. Jednak w obecnej sytuacji nawet to nie wystarczyło i mimo, że całe życie uczciwie pracowali, dziś zmagają się z biedą i niemożliwością zaspokojenia wszystkich potrzeb.
Potrzeby: żywność, środki czystości (środki do prania), kołdra i poduszka, ręczniki
Osoba 11. Pan Bolesław PACZKA ZROBIONA
Z rozrzewnieniem wspomina czasy, kiedy jako „złota rączka” potrafił wszystko zreperować. Dziś jest zbyt słabym, schorowanym człowiekiem. Czasem jest tak słaby, że jedyne o czym marzy, to żeby nie było mu już tak przejmująco zimno. Po śmierci żony o jego mieszkanie dba opiekunka, która przychodzi dwa razy w tygodniu pomóc w domowych czynnościach. Pozostałe dni Pan Bolesław spędza samotnie, nie mając nadziei na lepsze jutro.
Potrzeby: żywność, środki czystości, kołdra, poduszka, ciepły koc
Osoba 12. Pani Ewa
Mimo podeszłego wieku i postępującej choroby stawów Pani Ewa nie poddaje się i chce być jak najdłużej samodzielna. Codzienni stara się posprzątać mieszkanie czy ugotować ciepły posiłek. Popołudniami traci siły i musi odpocząć. Czasem jednak przychodzą dni, że Pani Ewa nie ma siły nawet wstać z łóżka. Na szczęście potrafi o siebie zadbać i zawsze w lodówce czy zamrażalniku ma przygotowany posiłek na taką ewentualność. Teraz chciałaby tylko jeszcze mieć kuchenkę mikrofalową, żeby odgrzanie takiego posiłku nie kosztowało ją w wiele wysiłku.
Potrzeby: żywność, środki czystości, środki do prania, kołdra, poduszka, koc, kuchenka mikrofalowa (zakupiona przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Integracji Chwałowic)
Osoba 13. Pan Władysław PACZKA ZROBIONA
W czasach młodości lubił fotografować i filmować swoją córkę. Dziś wraca często do tych pamiątek i nie dowierza, że tak szybko dorosła i zamieszkała tak daleko. Dziś ma swoje dzieci, męża, pracę, w dodatku w czasie epidemii nie może odwiedzać rodziców ze względu na niebezpieczeństwo. Pan Władysław jest bardzo słaby i coraz chudszy, brak kontaktów wyraźnie mu nie służy. Na szczęście jest obok ukochana żona, która mimo wieku ma się dobrze i pielęgnuje go wkładając w to całe serce.
Potrzeby: żywność, środki czystości, poduszka i kołdra, pościel, ręczniki, mały garnek, piżama męska r. S
Osoba 14. Pani Jadwiga PACZKA ZROBIONA
Pani Jadwiga jest skromną osobą, która ceni sobie spokój. Mieszka sama, w centrum miasta i wychodzi tylko do Kościoła. Na szczęście tam ma blisko. Elokwentna i wykształcona, od zawsze interesowała się literaturą. Ostatnio uległ pogorszeniu wzrok, więc musi ograniczyć czytanie. Jej stan zdrowia wymaga dużej ostrożności w odżywianiu, ale dzięki zeszłorocznej paczce gotowanie lekkostrawnych posiłków nie jest już trudne. Dziś Pani Jadwiga nie ma dużych wymagań. Doceni dobrą herbatę czy kawę, bo jest smakoszem liściastego naparu.
Potrzeby: żywność, środki czystości (płyny do prania), kawa w małym słoiczku, dobra herbata
Osoba 15. Pani Alicja
Utrata bliskiej osoby to wielki cios. Czasem tak wielki, że postawia wielką wyrwę na psychice, której nic już nie jest w stanie wyleczyć. Samotność, izolacja w mieszkaniu, spotkania jedynie z opiekunką – to wszystko prowadzi do zobojętnienia.
Potrzeby: żywność, środki czystości
Osoba 16. Pani Barbara PACZKA ZROBIONA
Od wielu lat jest sama i przyzwyczaiła się do tego stanu rzeczy. Latem lubi wyjść przed blok i posiedzieć na ławce, nawet zimą wychodzi na krótkie spacery. Bez świeżego powietrza żyć nie może. Oprócz cukrzycy i niedogodności z nią związanych ma się całkiem nieźle. Problemem jest tylko niska emerytura, która ledwie starcza na opłacenie czynszu i podstawowej żywności. Mimo to Pani Barbara jest optymistką, nie uskarża się na swój los i bardzo cieszy się na każdą pomoc.
Potrzeby: żywność, środki czystości, ręczniki.